Stavíte nebo rekonstruujete a do vašich rukou se dostala i zahrada? Plánujete, jak by měla vypadat a co vše do ní umístit? Máme pro vás 8 zajímavých tipů, jak v zahradě využít přírodní kámen.

Při návrhu a realizaci zahrady je potřeba myslet nejen na rozvržení zeleně, ale také na umístění uzemňujících prvků v podobě kamene. Ten do vaší zahrady vnese přirozenost. Může se stát jak praktickým, tak dekorativním prvkem. Kámen je pevný, odolný a má mnoho podob, takže si vždy můžete zvolit vzhled a ztvárnění, jaké vám bude vyhovovat. Velikou výhodou je i jeho nenáročnost na údržbu. Pokud potřebujete očistit kamenné prvky v zahradě, úplně postačí voda.

Kámen v zahradě 8x jinak

Kamenné terasy – nadčasové a odolné

Krásu přírodního kamene si můžete užívat každý den, při posezení na zahradě. Kamenné terasy jsou krásný a odolný způsob, jak vyřešit podklad na místech zahradních posezení u domů nebo v altáncích. Formu kamenné dlažby zvolte podle toho, jakému stylu dáváte přednost. Pokud preferujete úhlednost, zvolte kamennou dlažbu v pravidelném tvaru nebo kámen ve formě dlažebních kostek. Pokud se nebojíte rozmanitosti, pak sáhněte po dlažbě, která má nepravidelný tvar a nechává prostor pro fantazii.

Přírodní kamenné skalky

Skalky jsou vděčným zahradním prvkem a pokud se rozhodnete pro kamennou skalku v kombinaci s kvetoucími rostlinami a keři, můžete si vytvořit dokonalý koutek plný života a barev. Ať už se kameny pečlivě poskládají nebo rozmístí nahodile, teprve ve chvíli, kdy se kolem rozbují vegetace a květy přivolají hmyz, vaše zahrada ožije. V kamenných skalkách také najdou úkryty živočichové jako jsou ještěrky nebo žabky. Na květiny budou létat včely a barevní motýli. A vy si budete vychutnávat všudypřítomný cvrkot.

Okrasné kamenné zídky

Nebojte se zahradu rozčlenit pomocí suchých kamenných zídek. Jejich krása spočívá v nedbalé uspořádanosti, kdy jsou kameny na sebe naskládány bez pojiva a postupem času se do sebe zaklesávají tak, že vytvářejí dojem pevnosti a odolnosti. Pomocí okrasných kamenných zídek můžete vytvořit okrasné záhony nebo vyřešit podpěru terénních nerovností.

Kámen v podobě plotových zídek

Milujete-li kámen, pak se zamyslete nad vytvořením plotových zídek z kamene. Nemusí se hned jednat o robustní kamennou zeď, která vytvoří z pozemku pevnost. Plotová zídka z kamene může mít podobu i nízké kamenné podezdívky, kterou vhodně doplní dřevěné plaňky.

Stylové kamenné schodiště

Není nic krásnějšího než zahrada, které vévodí majestátní kamenné schodiště. Nebo chcete naopak zahradu s tajemnými zákoutími, ke kterým vede pár kamenných schůdků? Ať tak či tak, výsledek bude dokonalý. Pokud nechcete zasahovat do přírodního vyznění kamene, nepoužívejte pojivo, ale spáry mezi kameny vysypte zeminou, ve které se časem uchytí mechy a traviny, takže schody budou vypadat, jako by byly součástí zahrady odnepaměti.

Kamenné cesty, chodníky a pěšinky

K čemu bychom měli zahradu, kdybychom se po ní nemohli procházet. K tomu mohou ideálně posloužit kamenné cestičky, chodníky nebo drobné pěšinky. Zvolit můžete nepravidelnou kamennou dlažbu, vysypání oblázky, kamenné kostky nebo kámen ve tvaru pražců. Je jen na vás, jak se budou cestičky kroutit a kam až vás zavedou.

Osvěžující koupací nebo okrasná kamenná jezírka

Zahradám prospívá, když se v nich nachází vodní prvek. Ideální je samozřejmě přírodní potok nebo rybníček, ale pokud nedisponujete takovýmto vodním zdrojem, můžete si sami vytvořit kamenné jezírko. To může mít formu vodní plochy okrasného kamenného jezírka, kde se budete kochat létajícími vážkami a dalšími živočichy nebo si můžete vytvořit koupací jezírko, ve kterém se i vy budete moci v letních dnech osvěžit. Ideální je, když na okraje jezírek použijete kámen, nejlépe získaný z místních zdrojů.

Praktická kamenná drť

I s menší formou kamene můžete v zahradě pracovat. Kamenná drť neboli tzv. kačírek je praktický, protože nejen, že brání prorůstání plevele, ale slouží také jako zábrana při odpařování vody. A navíc je také velmi pěkný. S kamennou drtí můžete vytvořit ornamentální vzory a pomocí rozmanitých tvarů dodat zahradě eleganci.

Vložte zahradu do rukou specialistů

Na osazení zahrady kameny a kamennými prvky si můžete troufnout sami nebo se obraťte na nás. Společnost Zahradní specialista je tvořena týmem odborníků, kteří vdechnou život každé zahradě.

Nabízíme široké spektrum služeb. Připravíme vám 2D i 3D vizualizaci zahrady, provedeme realizaci zahrad v podobě úpravy terénu, provedení výkopových prací, založení trávníku i související zahradnické práce. Vytvoříme přírodní biotopy, zahradní jezírka, zrealizujeme vodní prvky v podobě vodopádů nebo vodních kaskád, vytvoříme přírodní skalky a položíme závlahové systémy.

Staráme se o zahrady v Praze, ve středních i západních Čechách.