Psyllium
Psyllium

Psyllium jsou semena rostliny Plantago ovata a jsou plná vlákniny. Říci, že psyllium jsou semena této rostliny, není až tak přesné, jsou to vlastně slupky těchto semen. Tato rostlina se pěstuje zejména v Indii a má výborné zdravotní účinky.

Psyllium
Psyllium

Vláknina

Jak už bylo řečeno, psyllium je skvělým doplňkem stravy obsahujícím obrovské množství vlákniny. Zvláště česká populace je známá tím, že nejí dostatek vlákniny. Vláknina je látka, která je obsažena mimo psyllium také v ovoci, zelenině, obilovinách (zejména ve slupkách obilovin, proto je vhodnější jíst celozrnné pečivo) a také v luštěninách. Vlákninu můžeme rozdělit na dvě formy:

  • Rozpustná vláknina – absorbuje vodu a v žaludku se změní v jakýsi gel, který zpomaluje trávení a vstřebávání cukru do krve. Pro hubnutí je tato vlastnost velmi přínosná, protože naplní žaludek a člověk má pak pocit sytosti. Díky pomalejšímu vstřebávání cukru také snižuje množství ukládaných tuků v těle. Tento druh vlákniny se nachází v ovesných otrubách, ječmenu, oříšcích, semenech, luštěninách a v některých druzích ovoce a zeleniny.
  • Nerozpustná vláknina – projde v téměř nezměněné podobě až do střev, kde absorbuje tekutinu a optimalizuje hustotu stolice, čímž podporuje pravidelný pohyb střev a působí jako prevence proti zácpě. Nerozpustná vláknina se nachází v celozrnném pečivu, pšeničných otrubách a zelenině.

Psyllium obsahuje oba dva druhy této vlákniny – v denním doporučeném množství (což jsou asi 2 lžičky denně je obsaženo 8 gramů vlákniny. Denní příjem vlákniny pro ženy je 25 g a 38 g pro muže.

Jak tedy psyllium působí na snížení hmotnosti?

  1. Snižuje pocit hladu – Po smíchání s vodou zvětší psyllium svůj objem až dvacetinásobně. To vyplní žaludek a navodí pocit sytosti, takže nebudete chtít jíst další jídlo. Budete tedy jíst méně. Je vhodné jíst psyllium 20-30 minut před samotným jídlem a zapít ho minimálně jednou sklenicí vody. Pokud jíte psyllium pravidelně, měli byste už vědět, že dodržování pitného režimu je velmi důležité.
  2. Čistí střeva – Dalším skvělým přínosem psyllia je to, že pročišťuje tlusté střevo a podporuje tak celkové zdraví střev. Zdravé a čisté tlusté střevo má zásadní význam pro vybudování silného imunitního systému, který je pro efektivní hubnutí nezbytný. Psyllium je vhodné také pro lidi, kteří mají zažívací problémy.
  3. Psyllium je nízkokalorické – množství kalorií v denní dávce psyllia je tak malé, až je zanedbatelné. Tyto kalorie jsou nižší, než obsahuje stejné množství chia semínek, které jsou taktéž skvělým dodavatelem vlákniny.

Kromě hubnutí je pravidelné užívání psyllia spojeno se snížením rizika srdečních onemocnění a hladinou cholesterolu.

Jak užívat psyllium

Psyllium můžete koupit ve dvou formách – ve formě tablet a prášku (jedná se vlastně o slupky z rostliny Plantago). Tablety jednoduše zapijte sklenicí vody a je hotovo. Psyllium ve formě prášku je nejprve nutné smíchat s vodou. Po smíchání s vodou ho nechte trochu nabobtnat (stačí jen 10 vteřin a psyllium nabobtná) a poté směs vypijte. Zapijte ještě další plnou sklenicí vody.

Sklenici, ve které jste nechali psyllium bobtnat je vhodné ihned po vypití umýt, protože psyllium má tendenci zaschnout na stěnách sklenice a pak už je velmi obtížné se ho zbavit.

Dejte také pozor na celkové přijaté množství vlákniny – a to jak z psyllia i jiných zdrojů.