Citrusy
Citrusy

Lymfatický systém je spolu s játry jeden z nejdůležitějších čistících ústrojí lidského těla. Existují potraviny, které dokážou podpořit lymfatický systém, ale také potraviny, které ho zpomalují. Lymfa je tekutina, která prochází celým tělem a je také součástí kardiovaskulárního systému. Cvičení, horká sprcha a masáž stimulují tok lymfy, ale i tak bychom neměli zapomínat na správnou stravu.

Mezi znaky, že váš lymfatický systém potřebuje pomoc, jsou bolesti hlavy, netečnost, špatné trávení a ztuhlost obecně. Omezte mléčné výrobky, které zpomalují lymfatický systém, a jídlo bohaté na oleje.

Citrusy
Citrusy

Citrusy

Citrusy jsou jednou z nejvíce detoxikačních potravin – posilují enzymy a spolu s vitaminem C podporují trávení. Vhodné jsou samozřejmě citrusy v bio kvalitě. Citrusy jsou dobré také pro játra.

Brusinky

Brusinky, ale i jiné drobné ovoce (borůvky, maliny, jahody) mají taktéž detoxikační účinky, které pročistí váš systém a hydratují lymfatický systém. Protože lymfatický systém filtruje toxiny, je potřeba jíst jídlo s antibakteriálními účinky.

Zelené jídlo

Mluvíme zde o zelené zelenině, která odstraňuje toxiny z těla, které v průběhu dne přijmeme. Také poskytují vitamíny A, C a K, spolu s železem, hořčíkem, komplexem vitaminu B a bílkoviny.

Slunečnicová a dýňová semínka
Slunečnicová a dýňová semínka

Slunečnicová a dýňová semínka

Tato semínka jsou plná hořčíku na podporu nervového systému a zdravých tuků k promaštění těla a usnadnění lymfatického toku.  Pomáhají také udržovat trávicí ústrojí od toxinů prostřednictvím vlákniny, která zpomalí trávení tak, že všechny toxiny jsou zachyceny.

Chia semínka, konopná semínka a lněná semínka

Tato semínka jsou plná omega 3 mastných kyselin, které jsou pro lymfatický systém skvělé. Konopná semínka navíc obsahují chlorofyl, což je přírodní čistič. Taktéž vláknina obsažená v těchto semíncích je důležitá pro správnou hladinu cukru v krvi.

Bylinky a koření

Kurkuma, zázvor, skořice, kardamom, koriandr a černý pepř jsou nejlepší bylinky a koření pro lymfatický systém. Obsahují totiž antioxidanty a podporují trávicí systém.