Když se řekne léto, vybaví se nám pikniky, lenošení na pláži a ledové drinky. Ale teplé počasí má také své stinné stránky. Vedro nám znepříjemňuje život ať už na cestách, tak také v bytě, kde nám přílišné horko nedá spát. Proto uvádím několik tipů, které nám pomohou udržet v bytě přijatelnou teplotu i bez klimatizace.

Ložní prádlo

Aby se nám i v horkých nocích dobře spalo, je dobré zvolit bavlněné ložní prádlo světlejších barev. Bavlna je prodyšná a saje pot. Krátkodobým řešením je také to, když dáte ložní prádlo na pár minut do lednice či mrazáku.

Snižte teplotu svého těla

Termofor nemusíme využít jen v zimě! V létě ho naplňte vodou, dejte přes den do lednice či mrazničky a poté do postele. Pomoci může také studená sprcha před spaním.

Dalším způsobem jak dosáhnout nižší teploty v průběhu spaní je ten, že spíte sami. Spaní s partnerem zvyšuje teplotu nejen v posteli, ale také vzduchu. Také pomáhá snížit si postel co nejblíže k zemi, protože horký vzduch se drží nahoře.

Ventilátor

Nejjednodušším způsobem, jak ochladit teplotu v bytě, je použití ventilátoru. Spousta lidí ho ale natáčí špatným směrem – tedy směrem do bytu. Pokud ventilátor natočíte směrem ven, dosáhnete toho, že teplý vzduch bude ventilátor tlačit ven. Toto pravidlo má ale svoje úskalí: funguje pouze tehdy, když je venkovní teplota nižší než teplota v bytě.

Světlo

V létě používejte co nejméně žárovky. Jsou sice místa, jako je záchod či tmavá chodba, kde se jim nevyhnete, pokud je to ale možné, přes den je nepoužívejte vůbec.

Okno

Pokud aspoň trochu vane vítr, využijte namočeného prostěradla, které pověsíte do okna. Vítr vám do bytu přinese chladnější vzduch. V některých případech také postačí, pokud si rozprašovačem navlhčíte závěsy či záclony.

Žaluzie

Přes den, kdy slunce praží do vašich oken, zavřete okna a zatáhněte žaluzie. V noci, jakmile se teplota ochladí, větrejte.