S prvními slunečnými dny se rozbíhají práce na zahradě a čím je počasí příznivější, tím více zahradníků a kutilů po zimě vytahuje pracovní nářadí a vrhá se na okopávání, sekání, řezání, natírání a budování všeho možného. Ale pozor. Práce v dílně a na zahradě se mohou lehce stát nepříjemnou až bolestivou záležitostí. Řadě úrazů se dá přitom předejít použitím vhodných pracovních pomůcek a vhodného oděvu.
Obsah
Připravte se na skryté hrozby na zahradě i v dílně
Nadpis zní trochu nebezpečně, ale je vcelku pravdivý. Zahrada je plná skrytých nebezpečí, nad kterými by vás ani nenapadlo přemýšlet.
Sekání trávy
Stačí jen, když vyjedete se sekačkou a pustí se do sekání trávy. Ta bývá, zejména na jaře, mokrá a hrozí uklouznutí, které může skončit fatálním úrazem. Myslete na použití pracovní obuvi s pevnou protiskluzovou podrážkou. Pantofle nebo sešmajdané tenisky raději odneste rovnou do popelnice. Vhodnou volbou jsou vysoké holínky. Pokud potřebujete nejen odolnou, ale také dobře padnoucí obuv, která bude chránit klenbu chodidel, vyzkoušejte zdravotní obuv. Ta pečuje o vaše nohy na každém kroku. Více o zdravotní obuvi si můžete přečíst v tomto článku.
Řezání a pilování
Také jarní řez stromů může být nebezpečný. Pořezané ruce, piliny v očích nebo větev spadlá na hlavu vás mohou pěkně potrápit. Vždy je nutné se předem připravit a chránit se i při řezání dřeva motorovou pilou. Nohavice plandajících montérek nebo nit vlající z trička co se zamotá do řetězu pily může být tím posledním, na co si vzpomenete před odjezdem do nemocnice. Pracovní přilby, neprůřezné pracovní rukavice a dobře padnoucí montérky, ideálně také neprůřezné, by měly být základem při každé práci s pilou.
Práce se stroji a nástroji
Také práce se stroji vyžaduje obezřetnost. Zejména hlučné nástroje jako jsou pily, brusky, a frézy bývají velmi hlučné a mohou poškodit váš sluch. Pomůcky pro ochranu sluchu jako jsou mušlové nebo zátkové chrániče by neměly chybět ve výbavě žádného zahradníka a kutila.
Bourání, stavění a natírání
Při zahradních pracích je samozřejmě potřeba občas něco nabílit, zbourat nebo postavit, což se neobejdete bez různých cákanců, prachu a nečistot. Pokud se vám podobné látky dostanou do čí, máte zaděláno nejméně na zánět spojivek, v horším případě, když vám do oka vystříkne nějaká chemikálie, se se zrakem můžete rovnou rozloučit. Mějte proto po ruce ochranné pracovní brýle. Pokud se chystáte na svařování, nikdy nepoužívejte podomácku vyrobené filtry, ale vždy použijte svářečské brýle nebo kukly.
Chcete vědět, s jakými dalšími úrazy se můžete na zahradě setkat? Více zjistíte ZDE.
To nejdůležitější – pracovní oděv
Volbě pracovního oděvu věnujte dostatečnou pozornost. Už dávno neplatí, že k práci stačí to, co doma vyhrabete ve skříni. Stroje a nástroje, se kterými na zahradách a v dílnách pracují kutilové jsou čím dál dokonalejší a umí toho mnohem více než nástroje našich předků, proto bychom měli jít s dobou i v oblékání a nosit oděvy, které mohou zabránit zranění při práci s těmito pomůckami.
Nejlepší službu udělají montérky, které jsou přímo určené k činnostem, kde hrozí zranění nebo ušpinění. Odolné materiály často zamezí odřeninám, pořezání i ušpinění nebezpečnými nebo špatně odstranitelnými látkami. Pánské i dámské montérky se vyrábějí v mnoha barevných i střihových provedení, takže si vyberete takové, které vám budou sedět i slušet.
Máme pro vás rady a tipy, jak správně vybrat montérky. Čtěte ZDE.
Co by vám při práci na zahradě rozhodně nemělo chybět
Abyste nemuseli složitě přemýšlet nad tím, co si pořídit a co ne, připravili jsme pro vás jednoduchý nákupní seznam, podle kterého můžete vyrazit k prodejci ochranných pracovních pomůcek a vybavit se vším, co zvýší vaši bezpečnost:
Nákupní seznam:
- Pracovní oděv – montérky do pasu, s laclem, montérkové šortky, pracovní sukně nebo pracovní kombinéza. Doplnit lze o pracovní trička, vesty, mikiny a bundy.
- Pracovní obuv – podle typu práce zvolte polobotky, kotníkovou nebo vysokou holeňovou obuv, která má odolnou podešev s tužinkou ve špici. Ta zabrání úrazu, pokud by vám něco spadlo z výšky na nohu.
- Pracovní rukavice – pro okopávání záhonků postačí textilní rukavice. Pro práci se stroji zvolte kožené nebo kombinované rukavice. Při řezání stromů se budou hodit neprořezné rukavice a při natírání nebo práci s chemikáliemi zase povrstvené nebo protichemické rukavice.
- Ochrana hlavy – kompletní ochranu zajistíte kombinací ochranné přilby, chráničů sluchu a pracovními brýlemi.