intenzivní trénink
Intenzivní trénink

Konečně nám vědci přinesli odpověď na otázku, na kterou se ptáme už léta: Kolik času potřebujeme strávit v tělocvičně, abychom dosáhli kýžených výsledků?

Připravte se na oslavy: Ukázalo se, že stačí jedna minuta intenzívního tréninku v průběhu deseti dní, abychom mohli vidět výsledky svého potu a práce. To je méně času, než většině z nás trvá připravit si oblečení a obuv na cvičení.

intenzivní trénink
Intenzivní trénink

Tato studie byla publikována v Plos One. Dvacet sedm mužů se sedavým zaměstnáním bylo rozděleno do dvou skupin. Což pro nás ženy může být trochu nevýhodné, že se studie týkala pouze mužů. První skupina prováděla intenzívní intervalový trénink třikrát za týden. Jejich cvičení se skládalo se tří dvacetisekundových intenzívních cyklistických sekcí, přičemž každá intenzívní sekce byla oddělena dvouminutovou „odpočinkovou“ jízdou na kole. Druhá skupina prováděla tři 45 minutové cvičení, středně intenzívní, jednou za týden. Každé cvičení začalo dvouminutovým zahřívacím a končilo tříminutovým méně intenzivním cvičením.

Po dvanácti týdnech výzkumníci zjistili, že obě skupiny ztratily stejné množství tělesného tuku (procentuelně), a také viděli podobné výsledky na tělech účastníků – kardiorespirační účinky, citlivosti na inzulín a také složení svalstva.

Zde je výsledek: Jen jedna minuta tvrdého tréninku obsažená v desetiminutovém cvičení, může prokázat ty samé výsledky jako 45 minutové cvičení na kole. A experti také tvrdí, že se jedná i o jiné kardiovaskulární sporty – nejen o cyklistiku!

Takže až budete mít příště moc práce na to, abyste pro sebe něco udělali a zašli do tělocvičny, pamatujte si: Potřebujete jen 60 vteřin intenzívního cvičení! Na to má čas každý!