Pigmentové skvrny jako nechtěná vzpomínka na léto? Přečtěte si, jak se proti nim chránit!

Na sluníčko se těšíme, ale někdy nám dělá pořádnou čáru přes rozpočet. A teď skutečně nemáme na mysli bolestivé spáleniny, za které si můžeme samy. Z estetického hlediska jsou stejně nepříjemné i pigmentové skvrny, které trápí především majitelky tmavší pleti. Objevují se především na exponovaných místech, tedy na rukou, dekoltu a obličeji. Naštěstí se proti nim můžeme efektivně chránit. Jak? Nepřestávejte číst a dozvíte se detaily.

Proč se pigmentové skvrny tvoří?

Než se pustíte do aktivní prevence, seznamte se se základními fakty. Pigmentové skvrny způsobuje zvýšená produkce kožního barviva (melaninu) vyráběného specifickými kožními buňkami – melanocyty. Pigment sehrává klíčovou roli při ochraně pokožky před UV zářením a za normálních okolností způsobuje rovnoměrné opálení. V praxi však mohou nastat následující situace:

  • na sluníčku se pohybujeme příliš dlouho,
  • sluneční paprsky jsou intenzivnější než jindy,
  • zapomeneme na patřičnou ochranu (opalovací krém).

Zmíněné důvody mohou zapříčinit nadprodukci melaninu a vznik menších i větších pigmentových skvrn.

Další možné příčiny hyperpigmentace

Než obviníte sluníčko, zamyslete se i nad dalšími faktory, které mohou vaší pokožku „vyšperkovat“ tmavými flíčky. Důvodem mohou být hormonální změny při užívání antikoncepce nebo hormonální substituce (týká se cca 10-20 % žen), hormonální změny v těhotenství (tzv. chloasma, týká se cca 60 % žen), ale také užívání některých druhů léků či éterických olejů. A samozřejmě genetické predispozice. K méně častým příčinám pak patří onemocnění metabolické soustavy a nemoci jater.

Prevence je základ aneb Jak pigmentových skvrnám předcházet?

Svou pokožku znáte a víte, do jaké míry je náchylná k hyperpigmentaci. Nezapomeňte ji proto chránit před slunečním zářením kvalitním opalovacím krémem s vyšším SPF faktorem, a to nejen v létě, ale dle potřeby i během roku. Pozornost věnujte především kritickým partiím – tváři a rukám. V době nejintenzivnějšího slunečního svitu (tzn. mezi 11. až 15. hodinou) raději pobývejte ve stínu.


Pokud se i přes veškerou snahu nějaká ta pigmentová skvrna objeví, nezoufejte. Naštěstí nejde o nic, s čím by si neporadila kvalitní kosmetika na pigmentové skvrny. Velmi účinný je například krém na pigmentové skvrny od Biodermy z řady Pigmentbio. Kromě toho, že pokožce poskytuje účinnou ochranu před slunečními paprsky (SPF 50), redukuje tvorbu melaninu a výrazně urychluje obnovení původní zářivosti pokožky. Díky krému a ostatním produktům z produkce renomovaného francouzského výrobce si léto užijete bez zbytečného stresu z hyperpigmentace.