Jistě s námi budete souhlasit, že výběr matrace vlastně není až tak snadná záležitost. Za prvé se musíte zbavit té staré a za druhé projít nudným procesem výběru. Pokud zvolíte špatně, čekají vás bezesné noci, v opačném případě se kvalitně vyspíte. Jak ale vybrat dobře mezi tou spoustou výrobců, materiálů a druhů?

Pojďme se společně podívat, jak vybrat k vlastní spokojenosti, v několika jednoduchých kritériích.

1. Určitě potřebujete novou matraci?

Nejde o zrovna nízkou investici, a tak je dobré zamyslet se, zda už opravdu přišel ten čas pořídit si novou. Zpravidla se doporučuje vyměnit ji po sedmi či osmi letech. Samozřejmě záleží na kvalitě a materiálu – například paměťová pěna vydrží přes 10 let. Hodně záleží také na vašem pocitu. Jestliže vás po probuzení bolí za krkem, bude vhodné při řešení tohoto problému začít právě s matrací.

2. Stanovte svůj rozpočet

Vyšší cena nemusí vždy znamenat lepší kvalitu. Na druhou stranu zase není dobré koupit nejlevnější matraci, kterou najdete. Klíčem je prostě najít takovou, co má dobrý poměr ceny a kvality. Nejdřív tedy udělejte průzkum v několika online obchodech, ať víte, v jakých cenových relacích se vlastně pohybujete. Pak si stanovte strop.

3. Zvolte si materiál

Tohle je asi nejtěžší krok. Takže se jím pojďme v rychlosti prokousat.

Pružinové: Jsou známé už po celé desetiletí a většina lidí k nim má odpor. Dnes už uvnitř ale nenajdete ty staré rozvrzané kovové pružiny jako kdysi. Jsou modernější a chybu s nimi neuděláte, i když na trhu určitě najdete lepší možnosti. Jejich výhodou je dobrá cirkulace vzduchu mezi pružinami.

Latexové: Do historie se zapsaly jako pohodlné, také dobře chladí. V praxi se setkáte se dvěma druhy. Přírodní latex je dražší, zdravější a šetrnější k přírodě. Syntetický přesně naopak. U přírodní verze je výhodou, že rozhodně nezapáchá, nedrží v sobě odéry.

Paměťová pěna: Víte, že byla vyvinuta v 70. letech 20. století, kdy ji NASA používala jako bezpečnostní materiál? Je skutečně pohodlná, přizpůsobí se tělu, lidé si ji hrozně chválí. Na druhou stranu dost zadržuje teplo, což je v létě docela problém. Výrobci se s touto nevýhodou ale docela dobře vyrovnávají.

Dost často se setkáte také s vrstvenými matracemi kombinujícími paměťovou pěnu s jiným materiálem. Na trhu je toho prostě spousta a možná by nebylo úplně od věci si jednotlivé varianty jet osobně do obchodu vyzkoušet.

4. Zapřemýšlejte nad svou oblíbenou spánkovou polohou

Všichni se během spánku vrtíme a převracíme, každý však má svou nejoblíbenější polohu. Zapřemýšlejte, jak usínáte a jak se probouzíte. Pokud na zádech, potřebujete pevnější matraci s podporou. Na stupnici 1-10 byste potřebovali 5-7. Jestliže spíte obvykle na boku, doporučuje se spíš měkčí matrace, tentokrát na úrovni 3-6. Na břiše by se spát nemělo, nicméně i pro tyto případy je vhodné vybírat v rozmezí 5-7.

5. Zvažte svou váhu

Nebudeme to zdržovat, prostě a jednoduše těžší lidé potřebují pevnější matraci. Pro děti je lepší měkčí a pro všechny hubené taktéž. Zkuste vzít tuto informaci v úvahu. Možná se v obchodě zamilujete do měkké matrace, do níž se příjemně zaboříte, je tu však riziko, že spát se vám v ní nebude úplně dobře a odměněni budete spíš bolestí zad a krku. Proto se řiďte našimi radami a vzhůru do výběru!