Šití patří k praktickým a užitečným koníčkům. Díky němu vyrábíte reálné a funkční věci – oblečení, tašky, dětské hračky. V současné době šití zaznamenává veliký boom, o čemž svědčí i bohatá nabídka šicích strojů, které jsou jejich uživatelům na trhu k dispozici. Na výběr jsou tito pomocníci v různých cenových kategoriích i vybavení.

Jak si vybrat šicí stroj

Pokud si na šicím stroji chcete je občas něco ušít, například zkrátit kalhoty nebo sukni, obroubit záclonu či závěsy, úplně vám postačí takový, který nenabízí velký počet různých stehů. Na výběr máte mezi mechanickým nebo elektronickým šicím strojem. Pro občasné šití můžete koupit ten mechanický, který vám udělá stejnou službu. Elektronický šicí stroj je vhodný pro švadlenu, klidně i amatérskou, jež se šití věnuje velmi často. Má různé vychytávky, které ona určitě ocení – například automatické navlékání nitě, vyšívací programy, velkou nabídku šicích, entlovacích i overlockových stehů apod.

Overlock pro profesionální výsledky

Šijete-li málo, tak pro zakončení látek si obvykle vystačíte s entlovacími stehy. Ty umějí obroubit látku poměrně dokonale tak, aby se látka ve švu dále netřepila. Náročnější švadleny se s tímto ale určitě nespokojí a budou hledat takové šicí stroje, které jim ulehčí práci s různými textiliemi. Takovým strojem je bezesporu overlock. Je určený k šití a souběžnému začištění tkaniny. Overlock totiž v jednom šicím kroku látku sešije, obnitkuje i ořízne. Výsledné oblečení pak vypadá jako ušité od profesionálů. Overlock je ideální hlavně pro šití úpletů. Stejně jako šicí stroj je i overlock vybaven nastavením šířky stehu a pro ustřiženou látku má přichystaný zásobník, aby látka nepadala přímo na podlahu.

Koupit si raději šicí stroj, nebo jen overlock

Jestli si kladete otázku, zda si máte pořídit pouze šicí stroj nebo také overlock, je odpověď zcela jasná. Šijete-li často a z různých druhů látek, bez overlocku neobejdete. Vyplatí se vlastnit oba tyto stroje. Na druhou stranu overlock nenahradí práci šicího stroje, takže není dobré si pořizovat pouze jej.