V mnoha moderních bytech a rodinných domech dnes majitelé zapomínají na záclony a závěsy do oken, což je rozhodně škoda, protože tyto prvky dokážou interiéry znamenitě obohatit. Jestliže patříte k těm lidem, kteří na záclony nedají dopustit, je dobré vědět, jak postupovat při jejich výběru, respektive jakou zvolit jejich velikost.

Délka záclon

Pro záclony a závěsy, potažmo i další bytový textil platí, že velmi důležitou roli z hlediska estetiky hrají správné rozměry. U záclon je v první řadě zapotřebí si ohlídat jejich délku. Jsou v zásadě tři možnosti. První představuje klasické řešení, kdy záclony sahají až k podlaze. V tomto případě změřte výšku od země až k záclonové tyči. Nevadí, pokud se záclony budou země lehce dotýkat.

Druhou možností jsou pak záclony, jež končí přímo pod oknem a jeho parapetem. Je důležité, aby zde byl lehký přesah a okno bylo záclonou zcela zakryté. Třetí volbou jsou záclonky, jež pokrývají pouze polovinu okna. To je však řešení, které dnes už není příliš praktické, používaly ho spíše naše babičky. I tak se ale může jednat o zajímavý estetický prvek třeba na chalupě.

Šířka záclon

Pro závěsy a záclony je podstatná rovněž jejich šířka. Zde platí jednoduché pravidlo. Záclony vždy mají být širší, než jsou rozměry okna, aby jej přesahovaly z obou stran. Pakliže chcete, aby byly zřasené, což mnohdy působí velmi elegantně hlavně v obývacím pokoji, je nutné na to myslet a přidat k šířce několik desítek centimetrů navíc.

Moderní záclony, závěsy, ale i další bytový textil včetně povlečení pořídíte kupříkladu v internetovém obchodě společnosti Dante.cz. V jejím sortimentu najdete krásné žakárové záclony, organzy, voály a další druhy záclon, které se stanou ozdobou a zároveň praktickým doplňkem vaší domácnosti, neboť sníží průhled zvenčí skrz okna a zabrání pronikání přímých slunečních paprsků, což oceníte hlavně v letních vedrech.