Zdá se vám, že spíte stále hůře? Problém může být poměrně prostý, a to ve spojení s vaší matrací. Není nic nového, že právě ta může mít na kvalitu spánku celkem nemalý vliv. Pokud je vaším cílem vyspat se dobře, jsou základem kvalitní matrace. Jak je vybrat a na co konkrétně se zaměřit? Pomocí našich rad zcela určitě vyberete takovou, která vás zaručeně nezklame. Dnes už není problém nakoupit i online, díky čemuž lze vybírat v klidu, z pohodlí domova, s jistotou toho, že si můžete vše řádně promyslet.

Pěnová matrace - Benab - Zero - 200x90 cm
Pěnová matrace – Benab – Zero – 200×90 cm

Tvrdost je často individuální

Nejprve je třeba začít samotnou tvrdostí matrace. Zde musíme říci, že je značně individuální. Pokud nepůjdeme do skutečných extrémů, je určitě třeba vybírat podle toho, na jaké se vám spí lépe. Pouze připomeneme, že tvrdost není to samé, jako počet zón – na ty se ještě podíváme. Obecně jsou doporučovány spíše tvrdší varianty, ale není to nezbytné. Ideální je buď zohlednit to, jakou tvrdost matrace máte nyní, nebo vyrazit do některé z velkých prodejen a zde si jednotlivé tvrdosti jednoduše zkusit. Budete tak vědět, v jakém segmentu se držet.

Jaký typ matrace zvolit?

Je mnoho parametrů, na které je třeba se dívat. Může to být pohodlnost, může se jednat o schopnost kopírovat tvar lidského těla, stejně jako hraje roli i prodyšnost a odvod tepla a vlhkosti. Dále je to třeba i cena. Pokud bychom měli udělat průřez třemi hlavními možnostmi, které jsou na našem trhu hitem, je nutné zde uvést tyto hlavní varianty:

  • Taštičkové matrace
  • Latexové matrace
  • Pěnové matrace

Z dané trojice je ideální vybírat takovou, která vám sedne nejvíce. Pokud však trpíte různými problémy, je určitě třeba investovat do jiné varianty, kam se řadí zdravotní neboli ortopedické matrace. Ty můžeme považovat z hlediska kvality za skutečnou špičku. Samozřejmě zároveň musíme dodat, že jsou největší investicí z hlediska ceny. Zdraví je však přednější, než stav vašeho účtu.

Co je počet zón a jaký zvolit?

Velmi důležitá otázka. Zóny jsou na matracích důležité proto, aby dokázaly nabídnout našemu tělu rovnoměrnou oporu s ohledem na to, kolik váží jeho jednotlivé části. Výsledkem toho by měla být poloha spánku, při které budeme mít páteř v dokonalé rovině. Ideální cestou je to, že zvolíte matraci, která má celkem 7 zón. Dnes už jde o poměrně klasický standard a tak toto řešení najdete v podstatě v každém obchodě.

Jak je to s velikostí matrace?

Zde hraje roli vaše postel a její velikost. Délky jsou obvykle standardní a tak mají matrace délku 200 centimetrů. Ta zaručí, že se to klasické postele bez problémů vejdou. Roli však hraje jejich šířka. U jednolůžka to může být 80 nebo 90 centimetrů. Pokud se jedná o postel manželskou, zde můžeme považovat za standardní rozměry 160, nebo 180 centimetrů. Samozřejmě i zde mluvíme o celkové šířce matrace.

Zdroj: Hezkynabytek.cz