Pokud plánujete dovolenou v aktivním duchu a chystáte se prozkoumat krásná zákoutí České republiky na kole, neměla byste zapomínat na nosič kol. Osobní vozidla nemají tak velký úložný prostor, který by dokázal pojmout i jízdní kolo. Pro jeho přepravu se používá speciální nosič, jenž se montuje buď na střechu, tažné zařízení, případně páté dveře. Všechny varianty mají své přednosti i úskalí.

Oblíbené jsou především nosiče kol na tažné zařízení, protože jsou uživatelsky přívětivé a umístěné v optimální výšce. Samotná manipulace je potom jednoduchá, dokonce můžete vjet i do podzemní garáže, což by se vám se střešním nosičem nepodařilo.

Výhody a nevýhody nosiče kol na tažné zařízení

Stejně jako u všech zařízení, tak i u nosičů kol jsou výhody a nevýhody. Pochválit bychom mohli hlavně skladnost, snadnou montáž, možnost sklopení a otevření pátých dveří.

Počítejte však s tím, že pořizovací cena je vyšší. U některých osobních vozidel kola na nosiči omezují výhled zadním oknem. Podle české legislativy je navíc nezbytné opatřit nosič kol také registrační značkou vozu, která musí být viditelná. Znamená to tedy, že si musíte přemístit zadní registrační značku na nosič, nebo si nechat vydat třetí kus.

Co ještě potřebujete na cyklodovolenou?

Bojujete s nedostatkem úložného prostoru ve vozidle? V takovém případě se vyplatí i střešní box, jenž je k dostání v mnoha rozměrech a objemech. Dívejte se také na nosnost. Ujasněte si, co všechno budete v boxu přepravovat, zda ho v zimě použijete na zimní náčiní a podobně. Podle toho potom vyberte konkrétní model, který vám bude po všech stránkách vyhovovat.

Velice populární je příslušenství od značky Thule, neboť má na tuzemském i celkově evropském trhu významné postavení. Vyrábí jak nosiče kol na tažné zařízení, tak i střešní boxy. Stačí si jen vybrat.