Kreditní a debetní karta jsou dva platební prostředky, které umožní svým majitelům platit za zboží i služby. Obě karty poskytují banky, a vzhledově jsou stejné, na obou najdeme EMV čip, CVV/C kód, číslo karty, označení Visa, Mastercard nebo Diners club, magnetický proužek aj., ale zde jejich podobnost končí.

Debetní karta

Je kartou, kterou dostaneme v případě, kdy si u banky sjednáváme bankovní účet, na který budeme v budoucnu ukládat naše vydělané peníze, kterými následně platíme nákupy. Jednoduše karta čerpá z peněz, které jsou k dispozici na účtu.

Kreditní karta oproti té debetní, se nevydává k sjednanému běžnému účtu a vydá Vám ji jakákoli banka, aniž byste museli mít u banky účet sjednaný. Karta tedy automaticky čerpá peníze banky a jde o určitou půjčku od banky. Na kartě si sami můžeme sjednat limit. Poté, co peníze banky utrácíme, je také potřeba je zaplatit. Nejvíce se nám vyplatí je zaplatit v bezúročném období (rozmezí období je mezi 30,40 až 90 dny)., Název nám zde napovídá, tak že pokud stihneme zaplatit v tomto období, zaplatíme skutečně jen půjčenou částku a nic navíc, ale pozor, bezúročné období neplatí u výběru z bankomatů, platí pouze u plateb online nebo v obchodě. To tedy znamená, že po výběru z bankomatu automaticky úrok naskočí (a i při výběru malé částky jsou velké poplatky). Pokud nestihneme ani platby z obchodů, případně internetu, zaplatit v bezúročném období banka Vám naúčtuje úrok za celou dobu, kdy byly peníze půjčené.

Proto, až někdo bude tvrdit, že má kreditku, tak se může patrně mýlit, ale vy už teď budete vědět, co je pro Vás lepší.

 Hlavními výhodami kreditní karty je dostupnost peněz (cestování, kdy ať se stane cokoli, máte z čeho čerpat nebo nákupy), výše zmíněné bezúročné období nebo pro někoho jsou výhodou i slevy a jiné výhody při nákupech.

Nevýhodou je samozřejmě úroky po uplynutí bezúročného období, nemalé poplatky při výběru z bankomatů a také pozor, pokud občas nakupujete více než je zdrávo, aby kreditka nevedla k zadlužení.

Zdroj: MojeNebankovka