Ať už jste začátečníci nebo již profesionální jezdci, tak je při výchově koní extrémně důležité pracovat s výcvikem základních povelů a pohybů co nejdříve. Je to víceméně jediná možnost, jak můžete dokázat koni vsugerovat celou řadu základních pohybů a povelů. Čím dříve se kůň dostane do tréninkového plánu, tím lépe. Nesmí se ale zároveň nic uspěchat. Pokud začnete brzy tak bude problémem fyzická nevyzrálost koně. Mimo toho je potřeba koně trénovat postupně a s citem.

Podsedlové dečky by měly být základem

Do začátků jakéhokoliv výcviku je u koní potřeba postupovat opatrně. To znamená především ten fakt, že se nesmíte odhodlat k plnohodnotnému tréninku rovnou při prvních pokusech. Jenže většina lidí na toto pravidlo nemá trpělivost. Minimálně v oblasti ježdění s klasickým sedlem by tak mělo být automatickou záležitostí použití podsedlové dečky, která je extrémně důležitá pro pohodlí mladého koně, zatím co může plnohodnotně trénovat.

Práce s udidlem pro koně není jednoduchá

Udidlo bude do počátků pro každého koně problémem. Konec konců není žádné zvíře, kterému by se líbilo mít cizí předmět v ústech. Přitom udidlo pro koně není ničím nepříjemným díky svojí specifické stavbě a také ochranným prvkům, které brání jakémukoliv podráždění či poškrábání ústní dutiny. Přitom ale vždycky budou mít koně do začátků problémy s použitím. Jednou z nejlepších metod je tak postupné učení už od úplně prvních chvil tréninku. Díky tomu se tak rychleji podaří vsugerovat koním postupy.

Naučte se koně opravdu kvalitně odměňovat!

Pro spoustu lidí není při výcviku zvířat tak důležité odměňování. Kdokoliv, kdo tento velice důležitý aspekt výchovy zvířat ignoruje ale dělá gigantickou chybu. Zásadním důvodem je už jenom ten fakt, že zvířata mohou pomocí odměny dobře pochopit, že dělají správnou věc. Proto byste se měli naučit mimo povelů a pomazlení také dát pamlsek, na které všechna zvířata ráda slyší. I když to není všeobecně uváděný fakt, tak je důležité říct, že pamlsky po koně mají opravdu velký smysl. Koně totiž milují různé chutě, a proto je jakékoliv ochutnání čehokoliv neobvyklého co smí jíst rozhodně něčím, co koně přiměje příště opět dobře pracovat.