Ať už sami sobě chcete dopřát lahvinku výborného vína, nebo třeba hledáte vhodný dárek pro někoho z vašich blízkých, určitě se vám hlavou mihne otázka, jak v široké nabídce poznat, které víno opravdu stojí za to. Rozmanitost a škála nabízených vín je totiž opravdu pestrá. Ne o všech vínech se ale dá říci, že jsou nejen chutná, ale také kvalitní.

Staré dobré pravidlo

Možná jste si vzpomněli na jedno staré pravidlo, které vína rozděluje na „dá se pít“ a „nedá se pít“. Zaškatulkovat si víno způsobem chutná a nechutná, můžete tak možná v případě, kdy vybíráte víno sami pro sebe. Co když ale chcete lahví vína potěšit někoho, na kom vám záleží? Pak je potřeba brát v potaz i další faktory, které napovídají, jestli máte co dočinění s kvalitním či naopak nekvalitním druhem vína.

Zkuste víno podrobit testu času

Test času slouží k tomu, abyste byli schopni ohodnotit objektivní kvality vína. Trik spočívá v tom, že víno nalijete do skleničky, bohatě postačí množství tak na dva až tři doušky. K vínu si přičichněte a ochutnejte jej. Udělejte si nějaký názor. Následně nechte skleničku s vínem po dobu 15 až 20 minut jen tak stát. Během této doby se víno otevře díky kontaktu se vzduchem a zteplá. To vám umožní odhalit jeho silné a slabé stránky.

Pokud po opětovném ochutnání zjistíte, že je víno horší než že na začátku, nedá se hovořit o kvalitním víně. To se vám nestane, pokud testu času podrobíte Moldavské červené víno Pastoral, které se pyšní plnou chutí po sušených švestkách s lehkými tóny čokolády.

Zaměřte se na komplexitu a harmonii vůní

Dalším ukazatelem kvality může být i komplexita a harmonie vůně. Pokud jde o lepší a komplexnější víno, jako například Moldavské červené víno, které není cítit pouze po jedné až dvou přímočarých vůních, pak se dá hovořit o víně určité kvality. Kvalitní vína přináší několik vrstev vůní, od ovoce čerstvého přes marmeládové a kandované ovoce, až po dřevo, vanilku nebo čokoládu. Někdy se dokonce mohou objevit kořenité až minerální tóny.