Kvůli covidové pandemii a rostoucí inflaci jsme se ze dne na den museli stát odborníky na investování do zlata. Vlastnit zlatou cihličku, či spíše cihličky, již dávno není jenom doménou bohatých. Právě naopak. Běžní lidé dnes využívají nákupy zlata jako jedinou dostupnou možnost, jak ochránit svůj majetek před rostoucí inflací. Jakým způsobem ale zlato nakoupit výhodně?

Sledujte ceny na komoditní burze

V první řadě ovlivňuje cenu aktuální cena zlata na trhu, tedy na komoditní burze. Pro větší nákupy zlata se oplatí sledovat vývoj ceny a nakupovat tehdy, kdy je dolu. U pravidelného investování, třeba při nákupu zlatých slitků z části každé výplaty, to již příliš reálné není. Ale i tak cenu dokážeme ovlivnit.

Hlídejte si obchodníka

Velký podíl na ceně má samotný obchodník se zlatem. Podle jednoho z největších odborníků na investiční zlato, Pavla Trtíka, bývá rozdíl mezi nejlevnějším a nejdražším obchodníkem až 10 %. Což je poznat i při nákupu malých investičních slitků. Ty se dají koupit již od jednoho gramu. Situace by přitom měla být jiná.

„Slitek ze stejné rafinérie, stejné hmotnosti a stejné ryzosti by měl mít ve stejné prodejní lokalitě i stejnou prodejní cenu,“ konstatuje k situaci Pavel Trtík z e-shopu Zlate-mince.cz. Se svým úspěšným e-shopem naučil Trtík Čechy během pandemie nakupovat zlato online. U prestižního obchodníka je to bezpečné. Stejně tak v e-shopu, ale i v kamenných provozovnách jeho firmy, koupíte investiční zlato výhodněji a bez vysokých marží. Ty se objevují zejména u obchodníků s krátkým působením na trhu. Je proto dobré si vybírat zkušené prodejce s historií.

Jak si vybrat investiční zlato?

Investiční zlato má podobu investičních zlatých slitků a investičních zlatých mincí. Nejoblíbenější jsou slitky. Kdybyste pátrali po těch, vyrobených u nás, nenajdete je. Žádná česká mincovna investiční zlato ve formě zlatých cihel nevyrábí. Mezi producenty světově uznávaných zlatých cihliček nepatří ani žádná slovenská mincovna. Trtík radí nakupovat slitky švýcarských rafinerií.