Největší rozmach pletení byl zaznamenám ve 20. století, a to díky rozšíření pletacích strojů, ale také vynálezu umělého vlákna a nylonu. Ani poté, kdy se znalost pletení rozšířila, nebyla hned tato technika plně využívána ke zhotovování všech typů oděvů, jak je známe dnes. Kdy se začaly nosit různé typy oděvů a doplňků, které se vyráběly pletením?

Nejstarším pleteným doplňkem, byly rukavice. Ve středověku se však jednalo o luxusní zboží, které nosili pouze církevní hodnostáři a panovníci. Používání pletených rukavic nižšími vrstvami bylo potvrzeno až od 16. století.

Pletené pokrývky hlavy

V mnoha evropských zemích pak v 15. a 16. století lidé nosily pletené čapky a barety. Lze tedy předpokládat, že v této době byly nošeny i u nás, i když přímé důkazy chybí.

Punčochy

Velkým tématem v oblasti pletené módy jsou bezesporu punčochy. Pletené punčochy se v českých zemích objevily už v 16. století. Punčochy rovněž nosily spíše vyšší vrstvy. Zpočátku byly punčochy spíše hladké a na zadní straně byly opatřeny charakteristickým falešným švem.

V 17. století se pak objevily punčochy s bohatě vyšívanými nebo barevně odlišenými kotníkovými klíny. V 18. století se pak těšily velké oblibě proužky.

Kalhoty a sukně

Ze 16. století pochází také nejstarší pletené kalhoty. Oproti kalhotám však byly mnohem vzácnější pletené sukně. Jedna jediná dochovaná pletená sukně vznikla v 1. polovině 18. století v Nizozemí. Další dochované spodničky byly až z 2. poloviny 19. století.

Šály

Šátky a šály byly nejprve výhradně tkané. Móda pletených šál je poměrně nová. První pletené šály byly doloženy až v 19. století. Od té doby jsou oblíbeným módním doplňkem, který přetrval až dodnes. V dnešní době navíc máme k dispozici vysoce kvalitní bavlněné příze v různých barevných provedeních, které umožňují vytvořit skutečně originální, velmi osobité pletené šátky a šály.

Vyberte si z naší široké nabídky kvalitních bavlněných přízí a vytvořte si vlastní pletené výrobky, které obohatí váš šatník. Pokud dáváte přednost šití, jistě si vyberete z naší nabídky různobarevných bavlněných pláten. Ať už upřednostňujete bavlněné plátno s květy, jednobarevné, nebo s pruhy, u nás si jistě vyberete.