Výkony hokejistů jsou úchvatné. Zvládnou rychle bruslit, rozdávat tvrdé bodyčeky a střílet puky takovou rychlostí, že to mnohdy nejde pouhým okem ani zaznamenat. Ne vždy tomu tak bylo. Hokejová výstroj se vyvíjí stejně jako samotný sport. A některé kousky výstroje z historie mnohdy budí spíše strach, než pocit bezpečí.

Brankáři bez helmy

Hokejové helmy jsou nedílnou součástí výbavy každého hráče. V dávné minulosti byste však v kabině nic takového nenašli. U hráčů v poli se to dá pochopit, u brankářů už tolik ne. Už v zárodcích proto někteří brankáři hledali způsoby, jak se ochránit. První helmy by vás dnes spíše vyděsily, než ochránily. Vypadaly totiž jako vystřižené z mrazivých hororů. Hokej ovšem byl úplně jiný sport. A to i díky zcela jiným podmínkám i materiálům používaných například pro výrobu hokejek.

Dřevěné hokejky

hokejky vypadaly úplně jinak. Ty byly vyrobeny ze dřeva a zpočátku neměly ani zahnuté čepele. Střely proto nemohly být tak tvrdé a dynamické jako dnes. Dřevo přitom na ledě dlouho dominovalo. Až v devadesátých letech přivál svěží vítr hliník. A to hlavně s pomocí Wayna Gretzkyho, který s jedním z výrobců podepsal tučný kontrakt. Opravdová revoluce ovšem přišla až s novým tisíciletím a kompozitovými hokejkami. Ty jsou výrazně pevnější a ohebnější. Hráč se do nich tedy může naplno opřít a vyslat pořádnou dělovku.

Brusle na botách

Hokejová výstroj bez bruslí? Takový sport už existuje. Říká se mu hokejbal. Na ledě se však jen těžko můžete prohánět bez kvalitních bruslí. Ty jsou v dnešní době pohodlné a také bezpečné. Materiál, z něhož jsou vyrobeny, totiž perfektněchrání zranitelné části a poskytuje naprostou volnost při bruslení. Na začátku minulého století to bylo úplně jinak Žádné brusle neexistovaly, k bruslení tak sloužily speciální nástavce na boty. Postupem času začaly vznikat speciální brusle, které se ale vůbec nepodobaly těm moderním. Až 21. století přineslo výraznější posun v podobě specializace bruslí a zefektivnění postupů výroby.