Írán je kontroverzní zemí. Mnohými je považován za zemi plnou muslimských fanatiků, kteří by je při pobytu zde minimálně ohrožovali na životě. Při návštěvě Íránu však zjistíte, že opak je pravdou a pro cizince je tu velmi bezpečno. Lidé jsou tu nesmírně přátelští, zdvořilí a pohostinní. Velmi rádi vás zastaví na ulici, pozvou vás do čajovny, domů na oběd nebo na nějaký výlet, a to jen proto, aby si s vámi mohli popovídat a dozvědět se něco o životě na západě.

I naše papuče pocházejí z perštiny

Pokud se zbavíte předsudků a rozhodnete se vydat do této země, ve které panuje jedinečná atmosféra, neobejdete se bez znalosti perštiny, která je jediným úředním jazykem Íránu. I když je tento indoevropský jazyk v naší zemí spíše raritou, přesto najdete poměrně bohatou nabídku přinášející zájemcům kurz perštiny. Perštinou se kromě Íránu mluví například i ve Spojených arabských emirátech, Afghánistánu, Pákistánu, Indii, Izraeli, Ománu či Kataru, takže pokud se rozhodnete proniknout do jejích tajů, využijete ji na řadě míst. A možná vás překvapí, že perštinu vlastně už i trochu používáte – například „naše“ běžně používané „papuče“ pochází původem z perského slova پاپوش (pápuš).

Jednoduchá gramatika, zvučná řeč

I když na první pohled vypadá perština náročně, a to hlavně kvůli arabskému písmu, při jejím studiu v kurzu perštiny zjistíte, že právě písmo je tou nejsložitější součástí. Gramatika i výslovnost jsou poměrně jednoduché a pravidelné a mluvená perština je velmi zvučná a příjemná na poslech, takže si ji okamžitě oblíbíte. Perský jazyk je často zaměňován s arabštinou – jsou si sice podobné, mají podobná slova a podobné písmo, ale jejich gramatika je zcela odlišná. Je tedy třeba mezi těmito jazyky rozlišovat a nesplést si kurz arabštiny s kurzem perštiny.

Pokud se rozhodnete pro kurz perštiny, budete nadšeni nejen samotným jazykem, ale i historií a tradicemi, které se k persky hovořícím zemím vážou. Otevřou se vám nové pohledy na zemi se špatnou pověstí, kterou si po jejím hlubším prozkoumání jednoduše zamilujete.