I když se většinou v souvislosti s bolestmi zad vzpomínají primárně dospělí, jedná se o problém, jenž sužuje i celou řadu dětí.

Konec konců, skolióza a další deformity páteře jsou víceméně pouze dětské potíže, které dospělé trápí jen zcela výjimečně. Většinou se ovšem takovýmto problémům dá vyhnout, třeba i volbou vhodné brašny.

Na batozích je nebezpečné šetřit

Vzhledem k tomu, že děti se postupně vyvíjejí nejen v duševní, ale i v tělesné rovině, je potřeba k tomu tak přistupovat. Není dobré je fyzicky zatěžovat více, než je nezbytně nutné. Ohrožená je hlavně páteř, která se může začít deformovat vlivem špatného držení těla. K tomu běžně dochází třeba i kvůli špatné aktovce.

Školní batohy musí proto být co nejkvalitnější. Ovšem nikoliv pouze svým zpracováním, respektive použitým materiálem, ale i co se ergonomie týče. Hlavně školní aktovka pro prvňáčka by měla být v tomto ohledu takřka dokonalá, jelikož hlavně těm nejmenším hrozí v případě nošení špatné tašky ta největší újma.

Neznamená to však, že by snad školní batohy pro 1. stupeň, respektive školní batohy pro 2. stupeň nemusely splňovat ta nejpřísnější kritéria. Kdo chce své dítě uchránit od bolesti a křivých zad, ten na aktovce rozhodně šetřit nebude. Naštěstí ani ty nejlepší modely nestojí vyloženě majlant, takže o zase tak velkou investici se nejedná.

Batoh na výlety

Hodně dětí nepoužívá batohy pouze do školy, ale rovněž je nosí s rodiči či s kamarády na túry a výlety. Není příliš dobré pro tyto situace používat školní brašnu. Může se totiž snadno poškodit a pak je potřeba kupovat novou.

Volnočasové batůžky jsou navíc často daleko levnější, a přitom mohou disponovat obdobnými vlastnostmi, jako kvalitní ergonomické školní tašky. Nemívají sice příliš velký objem, ovšem na druhou stranu ani příliš mnoho neváží, což je rozhodně dobrá zpráva pro záda nositelů.