Menopauza přináší nejen konec období plodnosti, ale také častější přibývání na váze, povadlou kůži a prsa a za zmínku stojí i hormonální výkyvy, které jsou provázeny nepříjemnými změnami nálad, návaly horka a nočního pocení a dalšími příznaky, které by řada žen raději sprovodila z povrchu zemského. Jak si pomoci v období menopauzy přírodními prostředky a navodit opět normální stav fungování?

Více se hýbejte a jezte zdravě

Pokud jste se ještě neodhodlala ke změně životního stylu ať již z nedostatku času anebo přemíry povinností okolo domácnosti, dětí a práce, právě teď je ta správná doba. Děti už jsou odrostlé, kariéra vybudovaná a domácnost chvíli počká. Věnujte se sami sobě a zaměřte se na dostatek odpočinku, příjem odpovídajícího množství tekutin a větší míru pohybu. Co byste naopak měli vynechat je časté pité kávy a alkoholu, případně kouření cigaret. Právě v období menopauzy je ženská pokožka povadlá a méně elastická stojí za zvážení také některé typy estetických operací, které nejen obličeji vrátí starý šmrnc. Rozhodně se poohlédněte také po pleťových přípravcích vhodných pro váš věk a nešetřete na nich. Pravidelná péče se projeví v mladistvém vzhledu.

Měnící se organismus příznivě ovlivní také bylinky

O tom, že bylinky a přírodní doplňky stravy pozitivně ovlivní fungování lidského organismu, není pochyb. Které ale zvolit na období menopauzy? Rozhodně stojí za to zařadit do svého jídelníčku sóju, mateří kašičku, červený jetel, zelený ječmen a místo klasické pražené kávy vyzkoušet tu zelenou. Jestliže hledáte přípravek v prášku či kapslích, který nemusíte nijak upravovat, sáhněte po kotvičníku který skvěle působí jak na muže, tak na ženy, anebo po peruánské mace. Ta připomíná na první pohled naši řepu. Obsahem vitamínů, minerálů a dalších látek je však velmi zajímavou superpotravinou.

A co vaše trávení?

Je známo, že v přechodu se kromě funkcí pohlavní soustavy zhoršuje často i trávení. Časté zácpy a neschopnost se vyprázdnit lze ale řešit opět přírodní cestou. Jako podpora trávení skvěle fungují obyčejné švestky. Pomoci si ale opět můžete i přípravky již hotovými. Například ranní cereální kaše posypaná práškem z macy se postará o vaše trávení i dostatek energie po celý den.