V posledních letech zažívají akrylové barvy v oblasti malování velký boom. Jedná se v podstatě o nový druh barev, které si však velice rychle získali oblibu profesionálních i začínajících malířů. Jejich předností je totiž všestrannost použití, jelikož je lze využít pro malování na různé povrchy. Navíc práce si s nimi je velice jednoduchá, proto jsou akrylové barvy vhodné i pro ty, kteří s malováním teprve začínají.

Vlastnosti akrylových barev

Akrylové barvy patří mezi barvy, které jsou založené na vodní bázi, takže jsou ředitelné vodou a jejich použití je velmi snadné. Na rozdíl od temperových barev se však po zaschnutí stávají voděodolnými a neotírají se. Mezi skvělé vlastnosti akrylových barev patří také vysoká krycí schopnost a rychlé schnutí, takže malba je typická dobrou barevností a není potřeba dlouho čekat až nanesená vrstva uschne. Doba schnutí se totiž pohybuje již v rámci několika minut i u silnějších vrstev.

Na jaké povrchy lze malovat?

Hlavní předností akrylových barev jsou však široké možnosti jejich použití. Akrylové barvy lze totiž použít téměř na jakýkoli podklad, jelikož se jedná o velmi flexibilní médium. Využití najdou nejen na plátně, ale také na papíře, kartónu, dřevě a dalších materiálech. Skvěle se hodí i na malování putovních kamínků, které musí být odolné vůči nepřízni počasí. Avšak je potřeba si dát pozor na to, aby povrch nebyl mokrý či mastný, jelikož by na nich akrylová barva pořádně nedržela. A nelze s nimi malovat na polystyren.

Tipy na malování akrylem

Pro malování akrylovými barvami existuje celé spektrum tipů, proto si některé z nich uvedeme. Například při práci s akrylem se doporučuje nanášet jednotlivé vrstvy vždy po proschnutí spodní vrstvy, jelikož se tím zamezí tvorba prasklin. Také byste neměli zapomínat udržovat štětce neustále vlhké, aby nedošlo k jejich poškození z důvodu rychlého schnutí barvy. Po malování a proschnutí barvy se také doporučuje malbu nalakovat, čímž si zajistíte vyšší odolnost obrazu.

Důležitá je také práce s vodou, na níž závisí krycí schopnost barvy. Chcete-li dosáhnout tenčího nátěru, pak přidejte více vody. Při nanášení akrylové barvy se také doporučuje vždy namíchat o trochu světlejší odstín, jelikož po zaschnutí barva ztmavne. Díky tomu tak bude vaše dílo mít takovou barvu, jakou potřebujete. Pro zpomalení schnutí barvy se vyplatí používat akrylové médium. Malování akrylem, tak jako malování s jinými druhy barev, je však pouze o praxi, díky které vše podchytíte sami.

Sada akrylových barev za výhodnou cenu je k dostání na e-shopu vytvarnepotreby.cz.