Konečně jste si pořídili své vlastní bydlení a chystáte se vybavit svou první kuchyň? Mohlo by se zdát, že to není těžký úkol, prostě vyberete pár kousků nádobí, příbory a je hotovo. Pak se ale pustíte do vaření a najednou zjistíte, na co vše jste zapomněli. To se vám s naším seznamem nestane. Stačí se jej držet a vaření, pečení, smažení i dušení bude hračkou.

Nádobí

Nádobí je základem kuchyně. Propracované a kvalitní nádobí bude vaším výkonným pomocníkem při přípravě lahodných pokrmů. Při kompletním zařizování kuchyně jsou ideální volbou šikovné sady nádobí, které obvykle obsahují několik hrnců s různými průměry, rendlík a pánev. Přesné složení se liší podle výrobce, určitě snadno objevíte sadu, která bude přesně vyhovovat potřebám vaší rodiny. Oblíbené jsou nerezové sady nádobí, milovníci originálních designů upřednostňují smaltované nádobí. Lákavý vzhled poskytuje měděné nádobí, populárním trendem je titanové nádobí. Na nepřilnavý povrch vábí keramické nádobí, pro nešiky je perfektní v podstatě nezničitelné litinové nádobí.

Hrnce

Pokud chcete s vybavováním začít pozvolna, můžete si místo sady nádobí pořídit jednotlivé hrnce. Nabízejí se v mnoha materiálových podobách, stejně jako sady. Na výběr je nerez, smalt, měď, titan, keramika nebo litina. Každý druh má svá pro a proti, s ohledem na praktičnost je důležitý nepřilnavý povrch. Vaření pak usnadňuje kovuvzdorná úprava, u které se nemusíte bát poškrábání povrchu hrnce ani při použití kovových kuchyňských pomocníků. Při koupi jednotlivých hrnců je výhoda, že se nepřizpůsobujete výběru výrobce, ale můžete si zvolit takové druhy hrnců, kastrolů a rendlíků, které se vám skutečně hodí. Pokud vaříte na indukci, vždy se přesvědčte, zda vaše vysněné hrnce jsou na tento typ ohřevu vhodné. Nabízejí se i celé sady nádobí na indukci.

Sada nádobí Tescoma ULTIMA

Skvělým tipem pro první kuchyň je sada nádobí Tescoma ULTIMA. Patří mezi jedno z nejdokonalejších nádobí z nerezavějící oceli. Snoubí se v ní jedinečné plusy pro vaření, mimořádná kvalita a originální design. Tato luxusní sada nerez nádobí přichází s celou řadou funkčních vychytávek, mezi které patří nový patentovaný systém regulace páry a cezení a chytrý způsob odkládání poklic během vaření. Třívrstvé sendvičové dno má vynikající termoregulační vlastnosti a pomáhá šetřit energii. Praktická odměřovací stupnice umožňuje vaření bez odměrky, čímž uspoříte čas i peníze. Desetidílná sada Tescoma ULTIMA obsahuje dva hrnce, dva kastroly a rendlík v nejčastěji používaných velikostech, k nim jsou připojeny velikostně odpovídající sklo-nerezové poklice.

Sada nádobí Tescoma ULTIMA
Sada nádobí Tescoma ULTIMA

Pánve

Při vaření se neobejdete bez kvalitní pánve. Základním typem je hlubší pánev s větším průměrem, na které budete připravovat maso. Vynikající volbou jsou grilovací pánve s typickým žebrováním, které – kromě na maso – můžete využít i na zeleninu. Menší pánev přijde vhod na smažení vajíček na snídani, pánev WOK je perfektní pro asijskou kuchyni. Milovníci ryb ocení speciální oválné pánve na ryby, pánve na palačinky jsou zase téměř nezbytností pro rodiny s dětmi. Na smažení lívanců, bramboráků a volských ok jsou neocenitelné pánve s oky. U pánve je nepřilnavý povrch jednou z nejpodstatnějších vlastností, která vám znatelně zpříjemní přípravu pokrmů.

Pánev Tescoma SmartCLICK

Vynikajícím tipem je prvotřídní pánev Tescoma SmartCLICK, ve které můžete bez omezení vařit na plotně sporáku a zároveň ji dát do trouby a naplno v ní péct, grilovat či zapékat. Díky odnímatelné rukojeti pánev snadno změníte na pekáč či na zapékací mísu a využijete ji tak o poznání častěji. Systém SmartCLICK zajišťuje pohodlné snímání a nasazování rukojeti prstem jedné ruky. Kvalitní antiadhezní povlak zabraňuje připalování. Pánev Tescoma SmartCLICK je vhodná pro všechny typy sporáků včetně indukčních a také pro plynové, elektrické i horkovzdušné trouby. Tuto masivní kovovou pánev můžete bez obav svěřit i myčce nádobí. Pánve SmartCLICK získaly prestižní ocenění za design a funkci GERMAN DESIGN AWARD 2017.

Pánev Tescoma SmartCLICK
Pánev Tescoma SmartCLICK

Pekáče a zapékací mísy

Milujete koláče, buchty nebo třeba „vepřo knedlo zelo“? Pak se neobejdete bez pekáče. Pro pečení masa nebo zapékání můžete zvolit i zapékací mísu, která poslouží stejně dobře. Vybrat si můžete z rozmanitých tvarů a materiálových provedení. Pekáče a zapékací mísy mohou být hranaté, oválné, nerezové, smaltované, keramické nebo titanové. Pozornost věnujte zejména rozměrům pekáče, aby odpovídaly požadavkům vaší trouby.

Titanový superpekáč s grilovacím víkem BAF

Dalším naším tipem je tento titanový pekáč. Můžete jej využít na všemožné pečení v troubě, podobně dobře poslouží při dušení nebo vaření na sporáku, a to včetně indukce. Horní grilovací víko lze použít jako samostatnou obdélníkovou a velmi prostornou pánev. Výstupky na víku umožňují grilování masa nebo zeleniny. K vyčištění pekáče výrobce doporučuje použít tzv. tepelný šok, kdy pekáč prudce zchladíte studenou vodou a přečistíte kartáčkem. Titanový pekáč je prostorný (jeho rozměry jsou 40 × 28 cm) a jeho objem je 9 litrů. Tvrdý povrch bez obtíží odolává kovovým pomůckám, jako jsou obracečky nebo vidličky. Jeho výjimečnou odolnost potvrzuje i výrobce, který na rovnost dna poskytuje záruku 10 let.

Titanový superpekáč s grilovacím víkem BAF
Titanový superpekáč s grilovacím víkem BAF

Seznam kuchyňských pomocníků je opravdu dlouhý

Nádobí je základním vybavením každé kuchyně, bez něj byste vařit nemohli. K dokonalému výsledku ale potřebujete i další pomocníky. Mezi osvědčené kuchyňské vybavení patří třeba lis na česnek, vařečky, obracečky, naběračky, měchačky, nože, mísy, cedník, prkénko, palička na maso, struhadla, otvírák na lahve a na konzervy, vývrtka, škrabka na brambory, šťouchadlo na brambory, stěrka, mašlovačka, vál a váleček. Nutné je také mít něco, z čeho budete uvařené dobroty konzumovat, nezapomeňte tedy na set nádobí na servírování, příbory a hrnky a skleničky.