Pamatujete si ze svých dětských let na švihadlo? Jak vám šlo skákání? Znáte historii švihadla? Víte, že je vhodné nejen pro děti, ale i pro dospělé? Znáte všechny výhody skoků přes švihadlo? 

Historie švihadla

Švihadlo se objevilo už ve starověkém Egyptě. Samozřejmě nebylo tak propracované a vyvážené jako dnes. Švihadla se vyráběla ze stonků bylin a konopí. Stejně jako dnes však sloužila hlavně pro zábavu.

Zajímavé je, že spíše, než dětská zábava bylo skákání přes švihadlo mužskou záležitostí. Důkazem existence švihadla v tak brzké době jsou kresby, které zobrazovaly lidi skákající přes dlouhé provazy.

Postupně se švihadlo a jeho různé podoby tu a tam objevovaly v každé době a po celém světě. Velký rozmach u nás švihadla zaznamenala v souvislosti se spartakiádou, kde byla použita při působivém sportovním vystoupení.

Dnes je švihadlo uznávanou cvičební pomůckou pro dospělé i zábavnou hrou pro děti. Dokonce má skákání přes švihadlo svou vlastní sportovní kategorii, kterou je „rope skipping”.

Děti a švihadlo

Nudí se vaše děti? Pořiďte jim švihadlo. Švihadlo pro děti je levné, přitom ale přinese spoustu zábavy. Bylo by však pošetilé dětské švihadlo přirovnávat pouze ke hře. Je to výjimečná pomůcka, která má pro děti celou řadu výhod.

– švihadlo přináší individuální i společnou zábavu,

– zapojuje děti do kolektivu,

– nutí je vystoupit z jejich komfortní zóny a zkoušet nové věci,

– přináší cenný pohyb, která je prevencí obezity,

– švihadlo zlepšuje soustředění dětí,

– zvyšuje stabilitu jejich těla,

– zlepšuje koordinaci pohybu,

– skákání přes švihadlo zlepšuje fungování pravé i levé mozkové hemisféry. Obě hemisféry spolu při přeskocích spolupracují, čímž se zvyšuje bystrost dětí.

Z jakých výhod švihadla mohou těžit dospělí?

Také švihadlo pro dospělé má své opodstatnění. Je výborné při tréninku pro rozehřátí celého těla, zlepšuje kondici a vytrvalost.

– Skákání přes švihadlo posiluje střed těla,

– posiluje ruce i nohy,

– zlepšuje koordinaci pohybu,

– skákání přes švihadlo posiluje srdce a cévy,

– zpevňuje kosti,

– při skákání se vyplavují endorfiny, které zlepšují náladu.

Velkou výhodou švihadla je to, že je levné, přitom tolik účinné. Švihadlo lze sehnat v různých variantách – švihadlo se závažím, švihadlo s počítadlem… Obrovským plusem je skladnost švihadla. Díky jeho nízké váze a dobré skladnosti jej můžete nosit všude s sebou a na švihadle si zaskákat například během vaší pracovní přestávky.

Skákání přes švihadlo se nedoporučuje lidem s nadváhou, protože by při tom trpěla jejich kolena. Jinak je švihadlo výborným doplňkem při hubnutí. Skákáním přes švihadlo spálíte kalorie a zpevníte celé tělo. Zlepšíte svoji kondici, kterou pak můžete využít pro jiné sporty.

Švihadlo je bezesporu nejlepší cvičební pomůckou, ke které potřebujete jen pohodlné oblečení a pevné boty. Skákání přes švihadlo je doporučené dětem i dospělým. Zatímco děti zlepší své pohybové dovednosti, dospělí se mohou vrátit do dětských let, a nejen si zacvičit, nýbrž se i odreagovat.