Zatímco v Americe je obezita na rizikové úrovni, v Indii či Japonsku je obézních lidí méně než 4 %. Proč je takový rozdíl? I když národní obezita většinou závisí na spoustě faktorů, jistě s tím má co dělat i životní styl a kultura, včetně toho co lidé jedí a jak. Dobrou věcí na tom je, že můžeme využít stravovací návyky jiného státu, abychom tak zlepšili své zdraví.
Japonsko
V Japonsku je všechno o prezentaci – to jsme také ukradli z japonské kuchyně. Malé barevné porce, sezónní zelenina – to vše napomáhá tomu, že Japonci mají své kalorie pod kontrolou. Pozor ale na těžké kovy obsažené v rybách (zejména tuňák, mečoun a makrela). Ty mohou poškodit nervový systém.
Čína
Pro čínskou kuchyni jsou typické hůlky místo příborů – což může ovlivnit to, jak rychle jíme. Pokud jíme pomaleji, tělo nám dá znamení včas, že už máme dost a nebudeme se přejídat.
Francie
Francie má malé množství obézních lidí a méně kardiovaskulární chorob než USA. Co je nevýhodou francouzské kuchyně je tučné ranní pečivo – croissanty a jiné.
Etiopie
Injera je tradiční etiopský chléb, plný vlákniny, vitaminu C a bílkovin. A taková je i etiopská kuchyně – plná zeleniny, fazolí, čočky a málo obilovin a živočišných produktů. Jídlo se ale podává z jednoho hrnce, takže může být obtížné kontrolovat kalorie.
Indie
Koření typické pro Indii (kurkuma, zázvor, paprika) je i zdravé! Snižuje například cholesterol. Indické jídlo ale obsahuje i tučné krémové omáčky a kokosové mléko.
Mexiko
Největším jídlem dne je oběd. To je pro zdraví dobré – zabrání to přejídání v podvečer. Rizikem jsou smažené fazole, které jsou tučné.
Itálie
Sklenice vína po jídle způsobuje dlouhověkost a snižuje riziko kardiovaskulárních chorob. Oproti tomu častá konzumace těstovin toto riziko zvyšuje…
Švédsko
Švédové neužívají zeleninu příliš často, mají však jiné zdravé jídlo – ryby a žitný celozrnný chléb. Pozor však na solené uzené ryby!