Slovo půjčka zná každý. A každý také ví, o co se jedná a k čemu slouží. Jistě jste na tom stejně. Připomeňme ale, že v rámci případné žádosti je rebelský styl života spíše na škodu. Nelze si vzít první, která se namane. Pokud plánujete získání úvěru, dáme vám několik rad, jak nejenom vybrat správně, ale i několik rad, které se týkají toho, o čem byste měla přemýšlet.

Zaměřte se na podmínky získání

To je první a nejvíce doporučovaný krok. I když se vám některá půjčka líbí, neznamená to, že ji automaticky získáte. Může mít natolik náročné podmínky získání, že je splní jenom mizivé procento žadatelek. Proto hleďte nejprve na podmínky získání konkrétního úvěrového produktu. Co by vás mělo primárně zajímat? Jsou to tyto věci?

  • Konkrétní výše příjmu, který musíte mít
  • Nahlížení do bankovních a nebankovních registrů
  • Ručitel, nebo forma ručení

Na trhu najdete různé možnosti. U některých je nutné mít naprosto dokonalou bonitu, stejně jako jsou příklady, kterými je třeba rychlá půjčka bez registru, kterou lze získat snadněji. Vždy si ujasněte, co zvládnete a nezvládnete splnit a poté se zaměřte na ty poskytovatele, u kterých nebudete mít problém.

Porovnejte si jejich výhodnost

I toto je velmi důležité. Každý půjčka by měla být tou, která je opravdu nejvýhodnější na trhu. Z jakého důvodu? Jelikož výhodnost ovlivňuje to, kolik vlastně přeplatíte. Je pochopitelné, že čím méně to bude, tím pro vás samozřejmě lépe. Porovnat si jednotlivé možnosti naštěstí není tak složité, jak by se mohlo zdát. Nebudete muset procházet weby jednotlivých poskytovatelů. Stačí se podívat na půjčky na Finmoney.cz. Zde najdete vcelku dobrý přehled všech možností, včetně výčtu věcí, které ovlivní celkovou výhodnost. O jaké věci se jedná? Hlavně:

  • Úroková sazby
  • Roční procentuelní sazba nákladů
  • Účtované poplatky

Přemýšlejte nad splácením

Když máte možnost zvolit si vlastní výši splátky, nebo vlastní délku splácení, je třeba velmi přemýšlet. Optimální stav je takový, že budete splácet nejkratší možnou dobu. Toto je cesta, jak se zbytečně nezadlužovat. Pozor ale na to, že tím zvýšíte hodnotu splátky. Ta by však měla být v mezích vašeho měsíčního rozpočtu. Měla byste na ni nejenom mít, ale také by vám mělo i něco zbýt pro ostatní potřeby. Ideální je zvolit zlatou střední cestu. Splátku, kterou zvládnete, a délku, která bude co možná nejkratší. Jedině tak půjdete optimální, dá se říci, že i nejlepší cestou.

Půjčete si jenom tolik, kolik potřebujete

Proč? Opět se dostáváme k celkové výhodnosti a k tomu, kolik zaplatíte navíc. Vždy si ujasněte, kolik přesně potřebujete. Nechte si zobrazit půjčky přehledně a vyberte ty, které vám danou sumu dokážou poskytnout. Připravte se na o, že řada poskytovatelů vám bude nabízet ještě více. Jejich nabídce je třeba odolat. Nejenom, že byste se zbytečně zadlužila, ale větší suma v souvislosti s úrokem a RPSN opět znamená, že přeplatíte více, než by bylo nutné. I nad tímto se zamyslete.

Jak je to s využitím?

Jasně dominují ty neúčelové. Takové, kde je jenom na vás, na co peníze použijete. A ty vám také jasně doporučujeme. Přesto doporučujeme vzpomenout si na naši radu a před podpisem smlouvy se zeptat, zda daný úvěr opravdu takový je. Jeho výhody jsou hlavně v tom, že máte zcela volbou ruku a zároveň není nutné dokládat účtenky, faktury, nebo jiné dokumenty, prokazující jeho využití. U některých to ale jinak nejde, jako je třeba klasická bankovní hypotéka, spotřebitelská účelová půjčka, nebo úvěr ze stavebního spoření. Zajímavou kompenzací však zůstává to, že jejich získání může být jednodušší a úroková sazba o něco nižší. Pokud potřebujete peníze na něco standardního, popřemýšlejte i o této cestě.