Na hrací automaty lze pohlížet z různých úhlů. Jednak jako na stroje, kvůli kterým se mnoho lidí dostalo do existenčních problémů. Ale také jako na zdroj zábavy a ukázku toho, jak se průběžně vyvíjí technologie. Pokud vás zajímá, jak hrací automaty vznikly a jaká je jejich historie, nepřestávejte číst.

Hrací automaty, polsky automaty do gier, patří k nejrozšířenějším hazardním hrám a milují je hráči na celém světě. Jsou nedílnou součástí nabídky velkých kasín, ale najdete je i v menších hernách a restauracích.

Pokud jde o první výherní automat, pravděpodobně se jedná o Poker slot machine – stroj postavený na bázi oblíbeného pokeru. První zmínky o tomto vynálezu pochází z 80. let 19. st. a poprvé vyroben v roce 1891. Samozřejmě zcela chyběl jakýkoliv výplatní systém a hráči získávali výhru formou naturálií (barman jim vyplácel pivo, cigarety apod.). Všelijaké podvody za účelem snížení výhernosti nebyly výjimečné.

Prvním hracím automatem se sloty byl přístroj Liberty bell, který zkonstruoval německý imigrant Charles Fey. V železné bedýnce se otáčely tři válce s různými symboly a za symbol zvonku hráč získal 50 centů. Později se na sloty dostaly i oblíbené symboly ovoce. Válce se uváděly do pohybu pákou umístěnou na boku. Proto se mašince přezdívalo „Jednoruký bandita“.

Prvním elektřinou poháněným (avšak stále mechanickým) automatem byl Honey Money z roku 1964. Hráči se tehdy těšili z nových zvuků, možnosti vhazování mincí o různé hodnotě, a především podstatně větších výher. Další revoluční novinkou byl „hopper“ – zařízení, které automaticky zadržovalo mince a vyplatilo hráči výhru i bez obsluhy.

Během 80. let se do výherních automatů dostaly mikročipy a posunuly je technologicky kupředu. Podvést náhodný generátor čísel již nebylo možné a kasina projevily o zařízení ještě větší zájem než v minulosti.

A jak to bylo dál? Následovaly populární video hrací automaty, což byl jen krůček od online hraní, jak ho známe dnes.