Černé tečky patří mezi nejčastější nedokonalosti pleti. Především proto, že postihuje všechny její typy. Většina lidí první černé tečky prožívala během puberty, ale je i velké množství dospělých, kteří s nimi svádí boj doteď. Ať už se je snažíte vyčistit, vymačkat nebo najdete nový revoluční způsob, stejně se vždycky vracejí. Jak proti nim tedy bojovat?

S kým máme tu čest

Důvodem jejich vzniku je aktivace produkce pohlavních hormonů (především ty mužské), které podporují mazové žlázy. Černých teček je tak složité se zbavit, protože se v nich uschovává přebytečný maz, odumřelé buňky či nečistoty z povrchu pleti. To vše se ucpe a získává charakteristický znak černé tečky. Nejvíce se objevují a nose, na čele nebo na bradě právě kvůli produkci mazu.

Co tedy dělat a čeho se vyvarovat?

Existuje několik zásad v péči o černé tečky a o pleť obecně.

  • Většina populace se snaží zbavit černých teček mechanicky (ať už ručním vymačkáváním nebo speciálními nástroji z drogerie). To však způsobí komplikaci infekcí a většinou situaci jenom zhoršuje, proto se tomu vyhněte co nejvíce.
  • Místo toho raději používejte speciální náplasti na nos, které obsah ucpaných pórů uvolní a současně i většinu odstraní.
  • Čistěte si pleť od černých teček dvakrát denně. Ideálně přípravky přesně na váš typ pleti. Ty napomáhají, aby se póry čím dál více stahovaly.
  • Ručník na obličej po kontaktu s nedokonalostmi vstřebává bakterie. Proto ho měňte každý den, abyste si je zbytečně neroznášeli po celém obličeji.
  • Stejně tak se pravidelně starejte o čistotu povlečení vašeho polštáře.
  • Pokud jste fanouškem domácích receptů, můžete si i účinného bojovníka proti černým tečkám i vytvořit. Stačí, když smícháte půl čajové lžičky skořice a lžíci medu, který se používá jako přírodní antibiotikum. Díky tomu vám vytáhne nečistoty z otevřených pórů.

Ať už se na černé tečky vyzbrojíte jakkoliv, pamatujte si, že všeho s mírou. Pokud budete chtít kombinovat náročné zákroky nebo procedury, vždy se raději poraďte s odborníkem.