Mnoho lidí si bere půjčky, ať už proto, že se snaží vyjít s penězi, mají náhlé neočekávané finanční výdaje nebo si potřebují koupit nové auto. Splácíte i vy více osobních půjček najednou a nevíte, jak efektivně spravovat své finanční závazky?

Vzít si nebankovní půjčku není žádná ostuda a často je to nejlepší řešení finančních problémů, ale dluh se může velmi rychle vymknout kontrole a přerůst do obrovských rozměrů – zvláště pokud nevíte, jak své půjčky spravovat. V tomto článku se podíváme na několik nejlepších způsobů, jak můžete své půjčky řídit, abyste se nedostali do dluhové pasti.

Udělejte si pořádek ve svých financích

Lidé často nesplácejí půjčky nebo se dostávají do finančních potíží, protože nemají pořádek v osobních financích. Musíte si sednout a projít si všechny své půjčky a úroky, které platíte, abyste si mohli přesně spočítat, jaké jsou vaše měsíční finanční závazky. Pokud například splácíte leasing na auto, musíte své půjčce porozumět a přesně si spočítat, kolik měsíčně a jak dlouho splácíte.

Smlouvě musíte rozumět                          

Musíte také věnovat čas prostudování smlouvy o půjčce (to byste měli vždy udělat také před podpisem čehokoli). To proto, abyste lépe porozuměli smlouvě, včetně toho, na jak dlouho je uzavřena a zda jste oprávněni dluh vyrovnat dříve. To vám pomůže vyhnout se nepříjemným překvapením a umožní vám to upravit domácí rozpočet tak, abyste ho v průběhu půjčky zvládli udržet.

Dodržujte splátky

Může se to zdát samozřejmé, ale mnoho lidí z toho či onoho důvodu každý měsíc splátky nehradí, a to je okamžik, kdy se začínáte dostávat na nebezpečné území. Je chytré nastavit si automatické platby, aby se peníze každý měsíc automaticky odesílali z vašeho bankovního účtu, což znamená, že si nemusíte každý měsíc pamatovat a vyplňovat ruční příkaz k úhradě – stačí se ujistit, že budete mít na účtu vždy dostatek peněz. Pokud máte sjednanou půjčku bez příjmů, neznámá to, že je na vás pohlíženo jako na subjekt, který negeneruje příjmy a má nižší sankce při nesplácení.

Měli byste si také zjistit, jaké jsou důsledky pozdního placení, protože každý věřitel má jiné podmínky. Pokud budete mít někdy potíže, vždy byste měli dát vědět svým věřitelům, protože mohou být schopni restrukturalizovat smlouvu a upravit vám splátkový kalendář. Může se vám také stát, že vás věřitel zapíše do registru neplatičů a v budoucnu vaše jediná možnost jak získat půjčku, bude půjčka bez solusu.

Sečteno, podtrženo

Půjčky mohou být skvělým řešením finančních problémů, ale mohou také vést k ještě větším finančním problémům a dluhům, pokud si nedáte pozor. Klíčem je vědět, jak s půjčkami hospodařit, abyste si udrželi přehled o splátkách, upravili domácí rozpočet a splatili půjčku v plné výši a včas. Pokud to dokážete, mohou být půjčky neuvěřitelně užitečné.