Šetření vody je stále aktuálnější téma. Velké teploty, méně srážek, následné snižování množství vody. Každý může přispět k tomu, abychom vodou zbytečně neplýtvali. K dispozici máme několik způsobů, jak šetřit, a představíme spořič vody.

Malý pomocník

Velmi jednoduchý pomocník, který pomůže uspořit velké množství vody. Věděli jste, že pokud použijete vhodný perlátor na vodovodní baterii, můžete ušetřit až 85% vody, aniž jste si to všimli? Jeho princip je jednoduchý, smícháním vody a vzduchu takový spořič vody sníží množství protékající vody, ale díky smíšení se vzduchem zůstává proud stejný. Mytí rukou nebo zubů tak dokáže snížit nejen množství spotřebované vody, ale i náklady na bydlení.

Perlátor na vodovodní baterii
Perlátor na vodovodní baterii

Standardní úsporný perlátor se jednoduše namontuje na konec vodovodní baterie, a při každém otevření kohoutku snižuje spotřebu vody oproti běžným vodovodním bateriím. Na výběr jsou perlátory s různým průtokem vody, od 1 litru vody za minutu, až po 8 litrů za minutu, případně i více. No tehdy už úspora není tak vysoká. K dispozici jsou také perlátory, na kterých je možné nastavit průtok vody za minutu podle požadované potřeby. Takovým způsobem zabezpečíte dostatek protékající vody pro každý vodovodní kohoutek.

Technická vylepšení

Při vývoji takového jednoduchého, a přitom efektivního pomocníka při úspoře vody, se však neskončilo pouze při nastavení průtoku vody. Umožňují například snadnější manipulaci při mytí nádobí. Zapínání a vypínání průtoku vody se provádí pouze pomocí dotyku na perlátor, aby nebylo nutné stále otevírat a zavírat kohoutek. Teplota vody zůstává nastavena, ťuknutím na perlátor se průtok vody vypne, dalším ťuknutím se voda zapne. Pokud máte například v rodině děti, které často nechávají zbytečně puštěnou vodu, i když to není nutné, můžete si vybrat úsporný perlátor s časovačem. Po ťuknutí se spustí voda, a po určeném čase (např. 10 sekund) se automaticky vypne. Dalším ťuknutím se opět zapne na určený časový interval. Takto se zabrání zbytečnému plýtvání vodou.

úsporný perlátor s časovačem
Úsporný perlátor s časovačem

Úspora i při sprchování

Úspora vody je však možná pomocí sprchových pomocníkú i při sprchování. Běžné sprchové hlavice můžou mít průtok až 20 litrů za minutu. Tříminutové sprchování znamená až 60 litrů pitné vody. Použitím dalšího pomocníka, kterým je úsporná sprchová hlavice, snížíme průtok vody na 7 litrů za minutu. A přitom si při mytí ani nevšimneme, že je vody méně. Funguje na stejném principu, jako perlátor, čili smíchá vodu se vzduchem, čímž zajistí dostatečný proud vody na sprchování. Výměnou sprchové hlavice můžete uspořit při tříminutovém sprchování až 39 litrů vody. A kolik času ve sprše trávíte?

Úsporná sprchová hlavice
Úsporná sprchová hlavice

Běžná čtyřčlenná rodina spotřebuje ročně až 200 000 litrů vody. Jen malá změna v zvycích a výměna malých součástek dokáže hodně, průměrná spotřeba vody v domácnosti se může snížit o tisíce litrů vody. Tyto tisíce litrů vody se v konečném důsledku změní i na nižší položku při ročním vyúčtování za vodu. A přitom například cena za perlátor je jen několik korun …