V polovině června má letošní dovolenou většina lidí ještě před sebou. A mnozí z nich se dokonce ještě ani nerozhodli, kam jejich kroky toto léto povedou. Pokud je však vaším cílem relaxace a odpočinek u moře, není třeba s výběrem spěchat. Přímořských evropských destinací je nespočet a zájezdy nebo letenky lze pořídit za pár korun díky tzv. last minute slevám. Vybrali jsme pro vás ty nejhezčí pláže v Evropě, třeba vás následující seznam inspiruje.

Porto Santo, Madeira

Pláž Porto Santo z portugalského souostroví Madeira se letos dokonce umístila na prvním místě žebříčku EBD, tedy European Best Destinations. Hlasovalo pro ni nejvíce cestovatelů z 82 zemí a není se čemu divit. Souostroví je jedno z nejkrásnějších na světě a písečná pláž Porto Santo je dokonce považována za pláž, jejíž písek má údajně léčivé účinky. Porto Santo je také proslulá hotely, které na pláž nabízí přímý přístup.

Cala Goloritze, Sardinie

Sardinie je proslulá svou historií, tradicemi, kuchyní a předně přírodou. Sardinii zbožňují plážoví nadšenci a teplota vody zde v létě dosahuje až 27 °C. Pláž Cala Goloritze je jednou z nejklidnějších pláží tady, vznikla sesuvem půdy před 55 lety a dokonce je i na seznamu UNESCO. Není se k ní však snadné dostat, leží totiž na úpatí útesu. Buď se k ní tak můžete dopravit lodí nebo si na cestu k ní vyhraďte zhruba dvě hodiny na pěší túru. Za námahu to však stojí. Pokud jste zároveň fanoušci horolezení, i tady si přijdete na své. V takovém případě však nezapomínejte na odpovídající cestovní pojištění, které počítá i s provozováním rizikových sportů.

Monolia, Řecko

Tato pláž je dostupná pouze lodí, je známá jako „řecké Bahamy“. Tento odlehlý ráj je největším z komplexů ostrovů jediné vulkanické formace a pláž vás zaujme svým černým zbarvením. Z moře vyčnívá ostrůvek Megali Stroggili, vrchol podmořské sopky, který byl dříve obydlen. Na pláž se dostanete výletní lodí z ostrova Euboia, zpáteční jízdenka vás přijde zhruba na 10 Eur.

Hel, Polsko

Když někdo řekne Polsko, jen těžko mu jako první na mysli vytane dovolená u moře. Poloostrov Hel si však v posledních letech získává čím dál větší popularitu a podle EBD je tato lokalita rájem na zemi, nachází se jen hodinu cesty od Gdaňsku. Pláž je dlouhá 35 kilometrů a v některých místech má písečný pás šířku až 3 kilometry. Všude jsou také plážové bary, které vybízí k posezení, a užijete si tu i s dětmi. Nechybí zde totiž nejrůznější atrakce jako skákadla či prolézačky.

Atrani, Itálie

Městečko Atrani patří k nejkrásnějším místům Kampánie, leží na jihozápadě Itálie nedaleko Neapole. Ke koupání vás bude lákat azurově modrá voda a výhledy na skaliska, na kterých je město jakoby přilepené. Nezapomeňte si užít večerní romantiku, právě večer se totiž místní rybáři vydávají na lov, a vy tak můžete sledovat světélka jejich lodí rozesetých po mořské hladině.

Na svých cestách nezapomeňte na cestovní pojištění, které vás podrží v případě úrazu, krádeže nebo jiných patálií. Plážoví turisti jsou cílem kapsářů všude na světě, a ani výše zmíněná místa nejsou výjimkou. Cestovní pojištění lze sjednat i online na nejrůznějších srovnávačích pojištění, například na Klik.cz.