Fotíte rádi zvířata ve volné přírodě? Pak asi často přemýšlíte nad tím, jak to udělat, aby byl obrázek co nejlepší. Máme pro vás pár tipů na focení zvěře, díky kterým se budete moci svými kousky řádně pochlubit.

Focení zvířat a se zvířaty se řadí k těm nejtěžším fotografickým disciplínám. Problémů je tu však celá řada, těžko dokážete připravit přesnou kompozici, musíte být co nejméně nápadní, a také musíte myslet na svou bezpečnost. Fotit zvířata je zkrátka vyšší fotografická, a to i proto, že jsou zvířata často pohybu. Skutečný majstrštyk je vyfotit snímek tak, aby byl pěkně ostrý.

Než se vydáte lovit fotografie hodné fotografů z National Geographic, prozkoumejte pořádně okolí bez techniky nebo s mobilem v ruce. Dobrá fotka zvířat se musí vyčekat a druhou podmínkou pro její pořízení, je právě znalost podmínek.

Měli byste dobře vědět, kde se zvířata pasou, kde spí, kam se chodí napájet, jaký je jejich denní rytmus. Jinak byste mohli na svou šanci čekat marně. Je dost možné, že budete muset na místo chodit opakovaně, proto se obrňte trpělivostí.

Naučte se také dobře ovládat fotoaparát, je třeba plynule přecházet mezi nastaveními. Jinak se vám může stát, že nenastavíte správné světlo nebo ostření. Čáru přes rozpočet vám může udělat náhlá změna počasí nebo vaše neopatrné a hlučné chování.

Co si vzít s sebou na focení ve volné přírodě

Technika

Potřebujete mít s sebou vhodnou techniku. Ten pravý okamžik pro focení přijde v ideálním případě jen jednou. Je tedy potřeba nic nepropásnout. Rozhodně si s sebou vezměte rychlý fotoaparát s kontinuálním autofokusem, oceníte i funkci sekvenčního focení a samozřejmě možnost výměny objektivu. Ten je pro foto zvířat naprosto zásadní.

Určitě si zabalte teleobjektiv. Zvířata se musí fotit z dálky. Čím menší zvířata a ve větší vzdálenosti budete fotografovat, tím větším ohniskem musí být objektiv vybavený. Pro focení drobné zvěře jsou tak vhodné teleobjektivy s ohniskem od 300 do 600 mm v závislosti na vzdálenosti od fotografovaného objektu.

Zbytečně neponesete ani stativ, náhradní baterie (nabité) a rychlou paměťovou kartu pro focení sekvenčních snímků.

Myslete i na sebe

Focení pod širým nebem není jen o technice, důležité je i vaše pohodlí. Nezapomeňte na náhradní a teplé oblečení. I když je při východu venku teplo a slunečno, za pár hodin může být všechno jinak. Do přírody rozhodně nenoste nijak křiklavé oblečení, ideální jsou přírodní barvy jako je khaki, hnědá, černá. Rozhodně nebudete litovat, když si s sebou vezmete maskáčovou plachtu. Poskytne vám potřebné krytí i ve chvíli, kdy v okolí nebude žádné křoví. Nezapomeňte na svačinu a dostatek tekutin.

Focení zvířat v pohybu

Focení pohyblivých objektů je vždy těžké, je potřeba rychle a přesně pracovat s nastavením fotoaparátu. Aspoň jeden ostrý snímek získáte pomocí sekvenčního režimu, kdy na jedno stisknutí spouště foťák pořídí hned několik fotografií. V automatických fotoaparátech stačí často nastavit sportovní režim určený právě k focení dynamických objektů.

Při focení dynamických snímků je pravděpodobně vaším cílem, aby vynikl pohyb. Toho docílíte tak, že bude zvíře ostré, ale okolí lehce rozmazané. Tomuto typu záběrů se říká panning a bez manuálního nastavení fotoaparátu ho pravděpodobně nedosáhnete. Jak nastavit fotoaparát na tohle focení?

V nastavení zvolte preferenci času od 1/60 do 1/20 podle rychlosti pohybu (čím rychleji se zvíře pohybuje, tím kratší čas volte). Clonu si dokáže fotoaparát dopočítat sám. Pomocníkem pro dobrou fotku bude i stabilizace, ideálně na stativu umožňujícím pohyb fotoaparátem do stran, abyste jím mohli pohybovat ve směru pohybu zvířete.

Ostřete vždy na místo, kam předpokládáte, že se zvíře bude v nejbližším momentu ubírat a pak teprve zmáčkněte spoušť.

Mít dobré fotky zvířat není snadné a ze začátku vám to asi nepůjde úplně snadno, ale časem se budete zlepšovat. Když budete trpěliví a budete pravidelně trénovat, jistě se vám podaří získat perfektní snímky, které vám budou všichni závidět.