Zdravé potraviny
Zdravé potraviny

Na úvod je potřeba říct, že tento článek vám neposkytne jednoduchá pravidla, jak změnit svůj život. Bez práce to bohužel nepůjde. Podle následujících informací si ale můžete udělat plán za zdravějším životem. Krok za krokem. Co je tedy potřeba změnit?

Zdravé potraviny
Zdravé potraviny

Vybírejte si zdravé potraviny

To znamená takové potraviny, které obsahují minimální množství nezdravých nasycených tuků. Tyto tuky zvyšují cholesterol, který potom způsobuje kardiovaskulární onemocnění. Takové tuky jsou obsaženy ve smažených pokrmech, mražených pizzách, sýrech, červeném masu, plnotučných mléčných výrobcích a dalších výrobcích. Rozpoznat tuky může být složité, většinou se ale stačí řídit zdravým rozumem – každému je přece jasné, že bůček či slanina nejsou moc zdravé potraviny. Postupovat můžete postupně – vyřazovat nezdravé potraviny krok za krokem s postupem času.

Tyto nezdravé tuky nahradíme tuky zdravými, které je ale potřeba taktéž konzumovat s mírou. Mezi zdravé tuky patří nenasycené tuky, např. omega 3 mastné kyseliny, obsažené například v rybách (losos, tuňák, pstruh, makrela, sardinky), lněných semíncích, rostlinných olejích, oříšcích a semenech (například chia semínka).

Taktéž je třeba vyřadit cukry a složité sacharidy, které jsou obsaženy v cukrovinkách, sladkých sodovkách (i v ledových čajích!), ovocných šťávách nebo také v bílém chlebu. Nahradit je můžete čerstvým ovocem, ze kterých si sami vymačkáme šťávu. Bílé pečivo nahraďte celozrnným.

Začněte cvičit

Každé cvičení vždy začněte i skončete strečinkem. Jedině tak si před začátkem cvičení zahřejete svaly a po tréninku se zase zregenerují. Cvičit byste měli 3 až 5 krát týdně. Nemusíte chodit do posilovny, stačí začít doma. Zvolit můžete různé cviky a sporty. Pokud si budete vybírat tělocvičnu nebo posilovnu, snažte se zvolit tu, která je nejblíže vašemu bydlišti. Odpadnou tak výmluvy typu – je to daleko, nechce se mi jet přes celé město atd. Má to i další výhodu – jako součást strečinku můžete zvolit rychlou chůzi. Vyhýbejte se také výtahům – radši běžte po schodech. Když jedete nakupovat, neparkujte hned u obchodu, projděte se.

Vyhněte se nezdravým zvykům

Tím se myslí například jo-jo efekt, když se s vervou vrhnete do cvičení a zdravého jídelníčku. Vydržíte to však krátkou dobu, a to co jste shodili, zase pěkně rychle naberete. Proto je vhodné přecházet na zdravý životní styl postupně, ne si hned naordinovat zdravý jídelníček, vyřadit všechny sladkosti a chodit každý den do posilovny. Zvyšujte nároky jen postupně – začněte cvičit jen jednou, dvakrát týdně a z jídla vyřaďte pro začátek jen ty opravdu tučné věci – bůček, škvarky, slaninu či chipsy.

Taktéž je potřeba vyhnout se nezdravým dietám. To jsou většinou ty, které zaručují zhubnutí za minimální dobu. Opravdu se nedá zhubnout rychle! Všechno chce svůj čas. Při hubnutí je taktéž potřeba změnit některé své zvyky – pokud to dieta nevyžaduje, není zdravá. Je až s podivem, kolik lidí naletí na takové nezdravé a často i drahé drahé diety.

Před každou dietou je vhodné se zvážit. Když budete unavení z toho, jak se omezujete v jídle a že trávíte spoustu času cvičením, zvažte se – pozitivní výsledek vás určitě motivuje k pokračování v dietě.