Podlahy ze své podstaty – podobně jako třeba střechy – patří k nejvíce namáhaným komponentám domácností i komerčních objektů. Vzhledem k tomu, že jsou na ně kladeny vysoké nároky co do odolnosti, životnosti i vzhledu, je dobré vědět, jaká poškození jim vlastně hrozí a hlavně – jak se jim vyvarovat. Tím spíš, že nová krytina rozhodně nepředstavuje zanedbatelnou investici. Problém s častými poškozeními podlah v poslední době poměrně uspokojivě řeší vinylové podlahy, které na trhu získávají dominantní pozici. Ale o tom až později.

Podklad? To je základ!

Postupné odlepování a deformace tvaru. Za tato podlahová poškození, která „útočí zespodu“ v drtivé většině případů může špatná pokládka, respektive nedostatečně připravený podklad podlahy. Doporučujeme vám proto ohlídat si, aby vrstva pod podlahou byla čistá, vyrovnaná a hlavně suchá. Pokládku zároveň v závislosti na materiálu krytiny doporučujeme provádět ve výrobcem doporučené teplotě, která se materiál od materiálu liší.

Mechanické poškození a znečištění hrozí od psa, kočky i batolete

Rýhy od nůžek, důlky po zašlapaných sušenkách a kostkách, stopy po zvířecích drápkách, barevné skvrny či vytlačené ďolíčky po těžkém nábytku. Tyto velmi časté závady podlah mají „na triku“ povětšinou ti, které máme z celého domu nejraději. Pokud proto plánujete rodinu, anebo si nedokážete představit byt bez společnosti vašeho domácího mazlíčka, doporučujeme vám vybírat z odolných materiálů, které tento nápor ustojí. Právě v této souvislosti hrají za poslední roky prim vinylové podlahy.

Na vodu pozor!

Podlahové krytiny z vinylu se pro své vlastnosti ve většině případů hodí i do místností s vysokou vlhkostí a rizikem kontaktu s vodou. Vedle dětského pokoje, obýváku či kanceláře tak můžete vybrané vinylové podlahy instalovat i do kuchyně, koupelny či na WC.

Proč se vinylové podlahy těší takové popularitě?

Momentálně se již několikátý rok derou do popředí vinylové podlahy, které si pro své objekty oblíbili zejména zákazníci, kteří vyžadují a umí u krytiny ocenit:

  • vysokou odolnost proti mechanickému i chemickému poškození, vodě i vlhkosti;
  • snadnou a rychlou údržbu;
  • dlouhou životnost;
  • široké spektrum dekorů;
  • rozměrovou stálost;
  • nízkou hlučnost;
  • vysokou pružnost;
  • dobré tepelné a izolační vlastnosti;
  • rozumnou cenu.

Vinylové podlahy, které se vyrábí ve stovkách dekorů s imitacemi kamene, dřeva i dlažby jsou navíc vhodné pro instalaci podlahového vytápění.

Plovoucí nebo lepené? Role nebo dílce? Vinylové podlahy jsou k dostání v několika variantách

Vinylové podlahy se dělí na několik druhů:

1.                  Podle počtu vrstev

Co do počtu vrstev rozdělujeme podlahy z vinylu na jednovrstvé (homogenní, celovinylové) a vícevrstvé (heterogenní).

2.                  Podle formátu

Zakoupit je můžeme ve dvou základních formátech – vinylové dílce (též lamely nebo čtverce) a vinylové role, které jsou vhodné zejména pro rozsáhlé komerční prostory, kancelářské komplexy, nemocnice či hotely.

3.                  Podle způsobu pokládky

Dle způsobu pokládky, jakým podlahovou krytinu instalujeme na zem, rozlišujeme:

  • plovoucí vinylové podlahy;
  • lepené vinylové podlahy;
  • volněpoložitelné vinylové podlahy.

Než se rozhodnete pro koupi vinylové podlahy do konkrétní místnosti, doporučujeme vám, abyste se předem poradili s odborníkem, který vám pomůže s výběrem nejlepší varianty.