Pro kočky je škrábání stejně automatické jako dýchání. Své drápky vystrkují rády a je jim jedno, že máte na nový design v obýváku jiný názor. Prostě si ho přetvoří k obrazu svému. Vyhněte se zbytečným nepříjemnostem, pořiďte své kočce škrabadlo nebo odpočívadlo a naučte ji na něj.

Proč kočky škrábou

Je to jejich přirozený instinkt. Kočky škrábou hned z několika důvodů:

  • chtějí si hrát a protáhnout se,
  • označují si své teritorium,
  • brousí si drápky.

Při označování svého území za sebou navíc zanechávají pachovou stopu, která ostatní odradí. A neřeší, jestli žijete v panelákovém bytě, kam se žádná jiná kočka už z principu nedostane. Tady to je prostě její.

I kočky se občas potřebují pořádně protáhnout, procvičit tlapky a vystrčit drápky. Když na to nemají vhodné místo, odnese to nový koberec nebo noha od stolu. Nemůžeme jim pak zazlívat poškrábaný nábytek, když nikde jinde neměly prostor.

Broušením kočka odstraňuje z drápků vrstvu odumřelých buněk, díky tomu jsou stále ostré a v kondici.

Jak naučit kočku na škrabadlo

S výchovou byste měli začít hned, když si koťátko donesete domů. Ukažte mu, kde má svůj prostor, kde si může hrát a škrábat, jak jen chce. Když učení ze začátku podceníte, nemusí se vám pak později podařit kočičku přeučit.

Ukažte kočce škrabadlo a prsty na něj zaškrábejte. Když na vás bude nechápavě koukat, vezměte její packu do ruky a naznačte s ní škrábání. Pokud má kočička svou oblíbenou hračku, hrajte si s ní kolem škrabadla a nalákejte ji tam.

Při učení střídejte pozitivní metody s negativními. Když se při hraní a zkoušení drápky zaseknou, pohlaďte ji a pochvalte. Jakmile ji přistihnete při škrábání nového gauče, pokropte ji rozprašovačem na vodu nebo hlasitě tleskněte. Potom kočku nasměrujte zpátky na škrabadlo a zase jí ukažte, jak má škrábat. Když se to podaří, znovu ji pochvalte.

Na kočičku můžete také zkusit osvědčené vychytávky:

  • kápněte na škrabadlo olej s kozlíkem lékařským – kočky ho milují,
  • polepte hrany čalounění a nábytku oboustrannou lepicí páskou – lepivý povrch, kočky odradí,
  • hoďte přes nábytek přehoz, který s ním splyne – kočku to zmate,
  • položte na koberec překážky – nedají kočce prostor.

Nikdy na kočičku nekřičte a nespojujte její jméno s ničím negativním. Byla z toho akorát vystresovaná. Celé učení by pak nepřineslo potřebný výsledek.

Jak vybrat škrabadlo

Kočky rády škrábou na výrazná a nápadná místa. Proto si nejdřív promyslete, kam škrabadlo umístíte. Určitě není na škodu pořídit škrabadel více, ať si kočička může vybrat. Potřeba škrábat ji může přepadnout kdykoliv. Když nebude mít škrabadlo na dohled, vrhne se na cokoliv, co bude v dosahu.

Berte ohled na preference kočky

Jestli vaše kočka ráda škrábe koberce, pořiďte jí horizontální škrabadlo na zem. Kočky milující šplhání zase ocení škrabací sloupky nebo šplhací stromy. Starším a méně aktivním jedincům bude vyhovovat spíše odpočívadlo, které má kromě škrabadla také odpočinkové plochy a pelíšky. Získají tak multifunkční odpočinkový a herní prostor.

Zaměřte se na stabilitu

Při výběru škrabadla nebo odpočívadla nezapomínejte ani na bezpečnost a stabilitu. Menší modely by měly mít dostatečně velkou základnu. Ty větší zase možnost upevnění ke stěně, aby vydržely i divočejší hru.

Zamyslete se nad umístěním

Pro škrabadlo zvolte výrazné místo v interiéru, odkud bude mít kočka dobrý přehled o okolním dění. Pokud ho umístíte do zapadlého kouta, kočka mu nebude věnovat pozornost.

Vybírejte podle velikosti

Výšku škrabadla přizpůsobte velikosti kočky. Když se protáhne, musí mít prostor na škrábání. Pokud bude škrabadlo menší, kočka se pořádně neprotáhne a najde si něco většího.