Ženský menstruační cyklus. Tři slova, která v každé ženě dokáží vyvolat různé pocity. Ano, nepříjemné bolesti v oblasti podbříšku, únava, bolesti hlavy a podobně. Menstruace však má v životě ženy nezastupitelnou úlohu. A ta občas může být narušena.

Častým narušitelem může být hormonální antikoncepce (HA). Ta bývá – často bezmyšlenkovitě – předepisována mladým slečnám, které ji primárně nechtějí na to, aby předcházely nechtěnému otěhotnění, ale například pouze kvůli problémům s pletí. Což není v pořádku, protože do antikoncepčních pilulek je vkládáno velké množství hormonů, které negativně ovlivňuje jak jejich náladu, tak jejich cyklus.

Navíc před předepsáním jakékoliv hormonální antikoncepce by měl správně gynekolog provést krevní testy kvůli možnému vzniku žilní trombózy (krevní sraženina), čemuž HA hodně napomáhá. Slečny, které trpí srážlivostí krve, o tom nemusí ani vědět a mohou si braním prášků zadělat na vážné zdravotní komplikace.

Je třeba si také uvědomit, že menstruace během užívání HA není pravá menstruace, ale pouze uměle vyvolaná prášky. Není tedy jisté, že žena ovuluje, i když každý měsíc pravidelně krvácí. I z tohoto hlediska je dobré zvážit všechny plusy a mínusy nasazení HA a pořádně toto rozhodnutí promyslet.

Je také důležité, aby klientky dodržovaly pravidelnost preventivních prohlídek – alespoň jednou za rok. Touto jednou návštěvou se dá zabránit vážným komplikacím, které se týkají například různých nádorů. Lékaři udělají cytologii, kterou následně pošlou na rozbor, a také vám udělají vyšetření prsou. S přibývajícím věkem se riziko rakoviny zvyšuje, proto je nutné na preventivní prohlídky pravidelně docházet.

Klinika GYNEM má v Praze dvě pobočky gynekologie v Praze 6 a v Praze 8. Ve svých ordinacích kladou velký důraz na individuální přístup a samozřejmě profesionalitu. Tým lékařů, kteří jsou odborníci ve svém oboru, je tu pro vás, aby vám zodpověděl veškeré dotazy a navrhl řešení vašich problémů.