Chcete letos o Velikonocích koledníky překvapit tradiční dobrotou? Vsaďte na velikonočního beránka, který by neměl na svátečním stole chybět. Při jeho přípravě vám jistě přijdou vhod kvalitní formy na beránka, které jsou zárukou skvělého výsledku. Pojďme se podívat na to, proč se o Velikonocích peče beránek a jaké jsou další velikonoční pokrmy a představme si osvědčený recept na beránka i tipy na formy.

Proč se o Velikonocích peče beránek?

Jehněčí nebo také kůzlečí maso je jedním z tradičních velikonočních pokrmů. Beránek v podobě sladkého pečiva se poprvé v pramenech objevil již v 17. století a společně s dalšími obřadními pokrmy se na Boží hod velikonoční světí v kostele. Beránek je jedním z nejstarších křesťanských symbolů a představuje Ježíše Krista, který se obětoval pro spásu světa.

Formy na beránka

Beránek se nejčastěji připravoval z kynutého a piškotového těsta a po upečení se dozdobil moučkovým cukrem nebo čokoládovou polevou a tradičně se pekl v keramické formě. V současné době jsou také velmi oblíbené formy silikonové.

Keramické formy

Velkou předností keramických forem na beránka je skutečnost, že výborně vedou teplo, díky čemuž při pečení dosáhnete ekonomické úspory. Jistě oceníte také dlouhou životnost formy, keramická forma vám vydrží sloužit několik let. Formy mají glazovaný vnitřek, který je třeba před pečením vymazat tukem a pečlivě vysypat moukou. Tím si zajistíte zachování všech detailů i po vyklopení beránka. Během pečení by se forma neměla dotýkat dna trouby, aby byla zajištěna dostatečná cirkulace vzduchu. Ideální je postavit keramickou formu na mřížku. Musíte si dát pozor i na tepelné šoky – formu vkládejte do studené trouby a po vytažení z trouby ji prudce neochlazujte.

Tip: Forma Orion keramika BERÁNEK – 18 nebo 34 CM

Podle velikosti trouby a množství očekávaných koledníků zvolte velikost formy. Můžete mít velkého berana pro více osob nebo menšího beránka, kterého můžete nadělit za odměnu po tradiční pomlázce. Keramické formy na beránka od značky Orion mají propracované detaily a beránek tak bude po upečení krásně zdobit slavnostní tabuli.

Cena velké i malé formy je 169,- včetně DPH. Zakoupit ji můžete na www.domacipotreby-franta.cz/velikonoce

 

Silikonové formy na beránka

Silikonová forma zajistí, že se vám beránek z formy bez problémů vyklopí a bude mít krásný tvar s vypracovanými detaily. Těsto se ve formě nepřipaluje. Silikonová forma odolá teplotám od -40 °C do +220 °C. Navíc je lehká, skladná a nepohlcuje pachy z potravin. Po pečení můžete formu jednoduše umýt v myčce na nádobí. A pokud chcete udělat třeba výborný aspik, paštiku, sekanou nebo nádivku, i na to využijete silikonovou formu na beránka.

TIP: Forma Orion silikon BERÁNEK – klasika nebo mini beránek

Ať už chcete mít klasického beránka se všemi detaily nebo se spokojíte jen se siluetou, kterou si dozdobíte podle sebe, silikonové formy na beránka od značky Orion vám zajistí, že beránci se krásně upečou a půjdou dobře vyklopit. Členitější formy doporučujeme pro jistotu lehce vymazat tukem.

Cena velké formy je 279,- včetně DPH, malé 79,- včetně DPH. Zakoupit si je můžete na www.domacipotreby-franta.cz/velikonoce

 

Osvědčený recept na beránka

Pusťte se letos do přípravy beránka s receptem od slavného českého kuchaře Romana Vaňka. Budete potřebovat:

  • 4 vejce
  • 350 g polohrubé mouky
  • 170 g másla
  • 300 g cukru
  • 10 lžic mléka
  • 1 prášek do pečiva
  • a trošku másla a mouky na vymazání a vysypání formy

Všechny suroviny smíchejte, utřete do těsta a nalijte do vymaštěné a vysypané formy. Beránka pečte v rozehřáté troubě na 145 až 150 stupňů zhruba hodinu. Upečeného beránka nechte ve formě zchladnout a následně jej vyklopte.

Připravte si i další velikonoční pokrmy

Jaké další pokrmy jsou kromě beránka nedílně spojené s jedním z nejvýznamnějších svátků v roce? Oblíbená vajíčka, mazanec i kopřivové a jiné nádivky. Vyzkoušet můžete také jidáše z kynutého těsta nebo rodině naservírovat pučálku, tedy vyklíčený hrách, který se prudce osmaží na másle a ochutí se.

Kromě beránka si můžete připravit i další velikonoční sladkosti. Ve velikonočních formách Orion se dá připravit velikonoční zajíček, lahodné velikonoční pralinky nebo skvělý biskupský chlebíček. S velikonočními vykrajovátky Orion zase potěšíte koledníky velikonočními perníčky nebo sušenkami s jarními motivy.

Vyzkoušejte například velikonoční vykrajovátka Delicia od Tescomy.

Obsahuje 8 vykrajovátek.

Cena: 109,- včetně DPH

Keramická forma na zajíčka Orion

Rozměry: vnější 15,5x21x7 cm.

Cena: 169,- včetně DPH

Silikonová forma na čokoládové pralinky

Rozměry: 27×15,5 cm, vajíčko 4×3 cm, zajíček 5×3,5 cm.

Cena: 129,- včetně DPH (sleva 19 %)

Silikonová forma na biskupský chlebíček

Rozměry: 27x13x6 cm.

Cena: 159,- včetně DPH (sleva 36 %)

Perníková Velikonoční zahrádka Delícia od Tescomy

Obsahuje kompletní soupravu pro pěstování jarního osení – semena ječmene, půdní substrát v bio kvalitě, květináč z odolného plastu a 4 plastová vykrajovátka.

Cena 159,- včetně DPH 

Náš tip: Zakupte si velikonoční formy, vykrajovátka a další pomocníky na www.domacipotreby-franta.cz a získejte na nezlevněný sortiment značky Tescoma 10 % slevu! Stačí, když v objednávce zadáte do políčka „slevový kupón“ slovo: TESCOMA a bude Vám odečteno 10 %.