Celulitida
Celulitida

Máte celulitidu? Nejste sami  – tímto problémem trpí až 90 % lidí (ano, lidí – mužů i žen, i když pravdou je, že u žen se celulitida vyskytuje několikrát častěji než u mužů). V tomto článku se zaměříme na to, co z informací, které se o celulitidě vypráví, jsou pravdivé.

Celulitida
Celulitida

Ženy mívají celulitidu častěji než muži

Ano, to je bohužel pravda. Důvodem je to, že ženské tělo má tendenci nést více tuku na bocích a stehnech než mužské tělo. Ženy mají také méně pojivové tkáně, která udrží vše pohromadě. Uvádí se, že 10 % všech mužů však trápí celulitida také.

Celulitida se zhoršuje s věkem

Hormony také hrají roli ve výskytu celulitidy. Když žena stárne, její tělo produkuje méně estrogenu – hormonu, který udržuje hladký průtok cévami. Méně estrogenu tedy znamená horší cirkulaci a to znamená méně kolagenu, který je zodpovědný za pružnost a hladkost pokožky.

Celulitida je dědičná

I tohle je bohužel pravda. Na trhu dokonce již existuje test, pomocí kterého můžete zjistit, zda máte přirozené dispozice k celulitidě. Pokud tedy nepatříte mezi ty šťastné, které nemají celulitidu v rodině, nezoufejte – genetika je pouze jedním kouskem faktorů způsobujících celulitidu (dále to je stravování, cvičení a zdravá váha).

Cvičení může snížit riziko vzniku celulitidy

Pravidelné cvičení nemůže vyléčit celulitidu – ale v mnoha případech vám to pomůže při prevenci a redukci celulitidy. Celulitida se objeví, když buňky poblíž kůže zeslábnou a ztratí svou elasticitu – cvičení a posilování těchto partií ale může pomoci.

Neinvazivní procedury proti celulitidě fungují

Laser, radiofrekvence a masážní techniky jsou účinnější než krémy. Některé z nich ale vyžadují opakování procedury až patnáctkrát, jiné jsou dražší, ale jejich účinek vydrží až 6 měsíců.

Určitý druh jídla může bojovat proti celulitidě

Vyvážený jídelníček s dostatečným množstvím vody, může pomoci v boji s celulitidou. Skvělé jsou ředkvičky, okurky, rajčata, papriky – které obsahují víc než 90 % vody. Taktéž je vhodné přestat s kouřením, které zpomaluje krevní oběh a přispívá ke vzniku celulitidy.

V současné době neexistuje trvalé řešení, které nám může pomoci zbavit se celulitidy.