Na dnešní otázky odpovídá manikérka p. Lenka Bujáková z Českého Těšína, podnikatelka a maminka dvou úžasných kluků.

Jak dlouho se věnujete manikúře a celkové péči o nehty? Baví Vás to nebo přemýšlíte nad změnou? Jaké byly Vaše začátky?

Tuto práci jsem začala dělat ještě na mateřské dovolené. Nabídka práce přišla v době, kdy se mi kolem nohou ještě motaly dvě malé děti a začátky byly hooodně divoké. Ale ničeho nelituji, jak se říká, byla jsem ve správnou dobu na správném místě. Během čtyř měsíců, jsem měla plný diář klientek a mohla se z toho zbláznit, bylo to před Vánocemi. Všechny ženy se rozhodly být v tomto období krásné. Proto nám všem, které pracujeme v oblasti zkrášlování, začíná období ,,od nevidím do nevidím,,.
Má práce mě (i po skoro deseti letech) velmi baví a naplňuje. Miluji tu chvíli, kdy klientka usedne naproti mě, natáhne ruce a začíná proměna. Některé klientky se staly kamarádkami, jiné jsou skoro domácí. Prošla jsem s nimi celou škálu starostí a radostí, smutku i toho veselého. Některé se ze studentek staly manželkami, matkami. Jiné se staly babičkami. Miluji chvíle, kdy přinesou a pochlubí se fotkami dětí, vnuků a vnuček, postaveným domem, nově předělaným bytem… Nejkrásnější pocit je, když přijde klientka a poprosí, zda bych nepřibrala ještě maminku, babičku, tetu, kamarádku, dceru… to je největší odměna mé práce a stejně jako spokojený úsměv při odchodu domů.

Na co vzpomínáte s úsměvem (z doby začátků)? Nějaká zajímavá příhoda?

Na co vzpomínám s úsměvem? Začínala jsem jako nehtařka v rehabilitačním sanatoriu v Karviné 8. Krom klientek z ulice, využívali služby i lázeňští klienti. V době úplných začátků jsem mívala noční můry z toho, že když vymodeluji klientce nové nehty a ony ji do rána spadnou, přijde mě ukamenovat. Nikdy se to nestalo, ba naopak se klientky i vracely třeba po roce, když přijely opět do lázní. Vzpomínám si, že jezdila pravidelně paní doktorka z Prahy, vždycky volala dopředu, abych si na ni udělala čas. Báječných klientek je velká řada a já musím říct, že je mám všechny ráda. Nikdy se mi nestalo, že by se našla nějaká protivka, měla jsem a  mám opravdu obrovské štěstí. Ale podělím se o zážitek jiný.
Do lázní každý rok jezdil pacient na vozíčku, plně mobilizovaném. Byl po těžké havárii na motorce v 18 ti letech. Já ho poznala, když mu bylo skoro čtyřicet. Musím říct, že na mě nikdy nikdo takto nezapůsobil jako on. Přestože to byl člověk na vozíčku, odkázaný na pomoc druhých, měl neskutečné charizma a jeho pohled na svět bychom mu mohli všichni závidět. Jezdil každý rok a já mu po dobu pobytu zhruba co deset dní stříhala nehty. Na tyto chvíle jsem se vždy neskutečně těšila, protože po celém dni, skloněném nad svou prací, unavená, přijel někdo, kdo mi svým pohledem na svět vykouzlil mnohokrát úsměv na tváři a já mu i dnes moc děkuji, neboť jsem díky němu pochopila, jak je život vzácný a musíme si vážit každé krásné chvilky.

Jsou nehty ovlivněné ve vzhledu a barvách, každoročně jiným trendem? Pokud ano, jaké budou letos IN?

Ano, jsou ovlivněny. Vždy pečlivě poslouchám různé televizní pořady na tohle téma, abych byla v obraze. Sleduji internet a weby, zabývající se touto tématikou. Ale upřímně, ne všichni si můžeme dovolit všechny módní výstřelky a ne všem nám to sluší. Je to jako s vlasy, líčením, oblečením.
Já osobně nemám moc ráda ani vzorečky. Nejraději tvořím na klientce. Každá má jinak tvarované , jinak široké a dlouhé lůžko. A je velmi těžké udělat podle obrázku něco, co je na krásných rukou modelky. Ale umím si poradit i s tím, jen mi musí věřit. Zrovna tento týden přišla jedna taková, že by chtěla… a ukázala obrázek v mobilu. Nebyl to problém, jen těch kamínků tam bylo tolik, že by se jí to na nehty sice vlezlo, ale zdaleka by to nebylo tak hezké. Po domluvě jsem to upravila a klientka odcházela se slovy ,,Tak teď je to ještě hezčí než na tom obrázku, vy  to umíte tak hezky vysvětlit a dozdobit,,. Tohle je opravdu krásný pocit, který hřeje na srdci, slyšet pochvalu a spokojenost ze slov klienta.
Ale abych nezamluvila ty letošní trendy. Začala doba plesů a to je čas, kdy všichni chtějí kamínky, třpytivé nehtíky, hodně používám černou, červenou a bílou, v kombinaci se zlatou a stříbrnou. Tohle není nic nového. Ale objevily se takzvané pigmenty, které teď hodně letí. Dají se použít na jakoukoliv barvu a skvělé na tom je to, že jeden barevný pigment použitý na více různých barev, udělá vždy něco jiného a musím říct, že i pro mě je to občas velké překvapení, co z toho vznikne.

Je péče o ruce a nehty důležitá? Z čeho vznikají plísně a záděry na nehtech? 

Péče o ruce a nehty je velmi důležitá. Zvláště teď v zimě ruce velmi trpí. A  podle rukou se opravdu pozná věk daného člověka. S každým mytím rukou si smyjeme ochranný vrstvu, kterou na nich máme. Proto je třeba tuto vrstvu doplnit vhodným krémem. A nemusí být vůbec mastný a už vůbec ne drahý. Pokud jsou ruce vysušené, vznikají záděry. Také vznikají při nešetrném odstraňování kůžičky kolem nehtového lůžka. Kůžička by se měla zatlačovat, nikoliv stříhat. Ideální je k tomu tzv. pomerančové dřívko, které stojí opravdu pár korun (cca 5 Kč).

Nabídnu recept pro zpevnění nehtů, který se mi osvědčil:

Olivový olej nalijte do plytké misky v takovém množství, aby se lůžka nehtů ponořila. Na chvíli dejte olej zahřát do mikrovlnné trouby a pak usedněte k televizi a ruce alespoň deset minut namáčejte. Takto můžete ruce opečovávat klidně každý den nebo postačí 1-2x týdně. Nehty budou pevnější. Co se týče plísní, to je trochu složitější. Každopádně je můžeme chytnout opravdu kdekoliv. Pokud zjistíte, že vám nehet, ve většině případů palec nebo ukazováček, začíná žloutnout a lůžko se odděluje od nehtu, je třeba co nejrychleji začít používat nějaký přípravek na léčbu. Osvědčil se mi Exoderil, ideálně v roztoku, neboť se v kapalném stavu dostane úplně všude.

Znáte nějaký osvědčený recept na krásu, který funguje? Prozraďte ten svůj, jelikož jste pořád krásná. 

Děkuji za pochvalu, ale já tomu moc nedám. Běžně dostupná kosmetika, opravdu nic zvláštního. Ale jednu radu nebo spíš poznatek mám: Když z člověka vyzařuje pozitivní energie, usmívá se, i když je to někdy velmi těžké, vypadá vždy mladší a úsměv dokáže zázraky. A ze zkušenosti vím, že i vrásky nás můžou udělat krásnými a k určitému věku prostě patří a není třeba se za ně stydět. Proto se taky nerada mračím, ale to mé okolí velmi dobře ví.

Přibíráte nové klientky? Pokud by někdo měl zájem a byl z Českého Těšína nebo okolí, kde Vás má kontaktovat? 

Za nové klientky jsem vždycky vděčná. Pokud by někdo chtěl otestovat, co dokážu a umím, bude nejlepší, když si mě najde na FB: Lenka Bujáková. Ty moderní technologie jsou někdy vážně fajn, člověk je hned ve spojení se světem.

 

Malá ukázka z tvorby nehtů od p. Lenky:

Děkujeme p. Lence za pěkný rozhovor, fotky, rady a přínosné informace pro čtenáře. Blogerka Michaella