Investiční zlato se stalo jedním z nejoblíbenějších a tradičních způsobů diverzifikace investičního portfolia. Pro ty, kteří hledají možnosti, jak ochránit své peníze před inflací, je investiční zlato s garancí tou nejlepší volbou.

Proč je třeba diverzifikovat portfolio

Diverzifikace portfolia je klíčovým prvkem efektivního investování. Přidání investičního zlata s garancí do portfolia může pomoci snížit celkové riziko a zvýšit odolnost proti kolísání cen na trzích. Chytrý investor rozhodně diverzifikaci využívá, protože se jeví jako nejlepší způsob investování. Je třeba své peníze vhodně rozprostřít do různých finančních nástrojů, a tak minimalizovat své ztráty. Někdo ukládá své peníze do termínovaných vkladů, spořicích účtů, dluhopisů, akcií či podílových fondů od různých finančních společností.

Není rozumné dát všechny peníze do jednoho bankovního nebo finančního produktu. V krizových dobách hospodářského poklesu je možné své peníze ochránit před znehodnocením i nákupem investičního zlata.

Investice do zlata

V nejistých dobách rostoucí inflace může investiční zlato fungovat jako ochrana hodnoty peněz. Zlato, jak ukazuje historie, dokázalo udržet svou hodnotu v krizových obdobích, kdy jiná aktiva ztrácela na síle kvůli inflaci. To je důvod, proč mnoho investorů začíná vidět investiční zlato jako pojistku proti inflačním tlakům. Platilo to v minulosti, platí to i v současné době.

Mezi investiční zlato patří zlaté slitky neboli cihličky a také investiční zlaté mince, případně investiční šperky. Jako nejlepší se ale jeví zlato s garancí, které bývá nejčastěji v podobě slitků o různé hmotnosti. Je možné koupit slitky s hmotností od 1 g až po 1 kg. Liší se od sebe od cenou. Cena ryzího zlata se mění každý den, a to v závislosti na poptávce a nabídce na trhu a aktuálních podmínkách. Je proto dobré ji průběžně sledovat. V současnosti je možné koupit 1 g zlata za cca 1 450 korun.

Společnost Argor-Heraeus

Když hovoříme o investičním zlatu, je vždy vhodné se obrátit na autorizovaného obchodníka s dobrou reputací, který nabízí opravdu kvalitní zboží. Mezi to se počítají i slitky od švýcarské společnosti Argor-Heraeus, která je součástí HPM (Heraeus Precious Metals), největšího poskytovatele služeb v odvětví drahých kovů. Patří totiž mezi největší výrobce litých a ražených výrobků a je také klíčovým partnerem některých z nejvýznamnějších mezinárodních bank a finančních domů.

Současně je společnost Argor-Heraeus držitelem akreditací a certifikací od významných vládních a nadnárodních úřadů v ochraně životního prostředí, bezpečnosti práce a kvality produktů a procesů. Zlato, stříbro, platinu a palladium společnost získává z vysledovatelných legitimních zdrojů.

Co je to zlato s garancí

Jak jsme se již zmínili, tak mezi investiční zlato patří zlaté slitky. Ty bývají opatřeny puncem a patřičným certifikátem, který zaručuje jeho originálnost. Zlato ve slitcích je té nejvyšší kvality, tedy 24karátové neboli 999/1000. Společnost Argor-Heraeus navíc nabízí zlaté slitky s garancí, tedy s vyrytým hologramem v zadní části slitku. Hologram je přitom nedělitelnou součástí zlaté cihličky, protože ho nelze přenést na jiný slitek. Ten, kdo si takový zlatý slitek koupí, má garanci, že opravdu investuje do ryzího zlata.

Hologram je provedený speciální holografickou technikou zvanou Kinebar®. Je to chráněná obchodní značka společnosti Union Bank of Switzerland (UBS), kdy je aplikovaný kinegram neboli difrakční bezpečností prvek, kterým se zabezpečují mimo jiné i bankovky, cestovní pasy, víza. Je velmi těžko reprodukovatelný, je tedy nesnadné ho napodobit a zfalšovat. Díky němu je zajištěna maximální ochrana zlatého slitku.