Milovníci sushi si kromě lahodné chuti této delikatesy pochvalují i její zdravotní přednosti. Sushi je bohatým zdrojem tělu prospěšných látek, v kvalitních sushi restauracích se připravuje ze špičkových surovin a jeho častou součástí jsou ryby, které patří mezi nejzdravější potraviny. Jak je to ale s touto japonskou specialitou a jejím vztahem k dietě? Je sushi kalorická bomba, nebo jídlo vhodné při hubnutí?

Zdraví především

Pojďme si jednu chutnou rolku rozbalit a podívat se na prospěšnost jednotlivých ingrediencí. Mořská řasa nori, do které je sushi často zabaleno, se pyšní celou řadou blahodárných účinků. Obsahuje nejen vitamíny A, B, C a K, ale také minerály, jako je vápník, hořčík, železo, draslík, mangan nebo jód. Rýže ukrývá vitamín B6 a vitamín E, dále draslík, železo, fosfor, hořčík, chrom a selen. Syrové ryby jsou zase bohaté na omega-3 mastné kyseliny, které jsou důležité pro ochranu před kardiovaskulárními onemocněními. Ryby jsou navíc kvalitním zdrojem bílkovin, zdravých tuků, vitamínů A, D, C, B12 a také zinku, železa nebo jódu. Podobně prospěšné jsou i oblíbené ochucovací doplňky, jako je wasabi, nakládaný zázvor nebo rýžový ocet.

Zdravá dieta?

Pokud po přečtení předchozího odstavce už nedočkavě oblékáte kabát a vyrážíte do nejbližší sushi restaurace pro tuto zdravou dietu, ještě na chvíli zpomalte. Sushi je téměř výhradně složené z prospěšných ingrediencí a pro dietu opravdu vhodné je, pomyslný jazýček na dietních vahách ale představuje množství sushi, které zvládnete najednou spořádat. Tato promyšlená delikatesa se totiž často objevuje na rautech, kde ji jen tak zlehka uzobáváme, a většinou pak ani nevíme, kolik kousků jsme celkem spořádali. Podobně nebezpečné mohou být i populární pojízdné stolečky v sushi restauracích. Tam si snědené množství také ohlídáte jen obtížně.

Jez do polosyta, pij do polopita

Kolik sushi tedy sníst, aby vaše dieta neutrpěla? Odborníci se shodují, že přijatelné množství je osm až deset kusů. Vybírat byste si měli mezi nesmaženými druhy, vyhněte se také majonéze. Vhodnou dietní variantou je například maki s čerstvým lososem, krevetou, tuňákem, kaviárem, zeleninou nebo avokádem. Optimální je sushi zařadit do jídelníčku v průběhu dne, třeba jako oběd. Hlavním důvodem je vysoce energetická rýže, která by navečer mohla vaší váze uškodit.

Při konzumaci sushi si také dejte pozor na sójové omáčky. Ty musí být opravdu kvalitní, jinak svému zdraví spíše uškodíte. Vysoký obsah soli může mít za následek zavodňování organismu či v horším případě hypertenzi.

Mohlo by vás zajímat:

Proč je sushi tak zdravé? A je vhodné pro děti a těhotné ženy?