V současné době se čím dál více lidí obává o to, které produkty používají na svou kůži – a deodoranty nejsou výjimkou. Na trhu je spousta přírodních deodorantů, ale vůči těm jsme skeptičtí. Budou fungovat i bez chemických přísad? Jedním z těchto magických ovocí je i citron. Dermatologové potvrdili, že citronová šťáva může být použita jako přírodní deodorant, protože kyselina v ní obsažená zabraňuje vzniku bakterií a s nimi spojenými pachy. Avšak neudrží vaše podpaží suché tak, jako to dělají antiperspiranty.

Nyní je důležité zmínit, jaký je rozdíl mezi deodoranty a antiperspiranty. Deodoranty pouze eliminují zápach, kdežto antiperspiranty obsahují účinné látky (například hliník nebo chlorofyl), které mimo eliminace zápachu také zabraňují pocení. Většina toho, co vidíme v obchodech, jsou antiperspiranty. Existuje však také spousta přírodních produktů, ale to jsou většinou deodoranty.

Citronová šťáva má jen malou vlastnost stahovat potní žlázy, čímž se může trochu podobat antiperspirantům, které tuto vlastnost získávají z chemických látek. Taktéž citronová vůně je užitečná pro skrývání pachů. Nevýhodou citronů ale je to, že jsou velmi kyselé (což je dobré pro zabíjení bakterií, které produkují pach), takže se na kůži může vyskytnout určité podráždění, obzvláště po holení. Také je důležité brát na zřetel, jaké je venku počasí. Pokud se potřete citronovou šťávou a strávíte spoustu času na slunci, může se u vás vyskytnout vyrážka. Důvodem je to, že citronová šťáva se na slunečním záření změní na dráždivý toxin.

A jaké další ovoce můžeme použít jako deodorant? Už moc možností nemáme, protože většina ovoce obsahuje velké množství cukru a pod paží vám tak vznikne lepivý roztok. Mango a limetka jsou například známé tím, že jsou příliš dráždivé.

Takže poučení, které z tohoto plyne: Pokud jste v nouzi, jdete na nějakou pracovní schůzku či nějakou oslavu, a uvědomíte si, že jste zapomněli na deodorant, můžete neutralizovat zápach pomocí citronové šťávy. A pokud si dáte mangový nebo jiný ovocný nápoj na pláži, vždy si smyjte veškerou šťávu, která skončí na vaší kůži.