Nohy smrdí, pokud máme boty obuté celý den a naše chodidla nejsou dostatečně větrána. Ve spojení s ponožkami, vzniká příznivé prostředí pro bakterie, které se zde živí odumřelými kožními buňkami, nohy se pak potí a vzniká nepříjemný a hlavně nechtěný zápach. Jelikož se jedná o velice rozšířený problém, existuje celá řada rad a nápadů, které někdy více a jindy zase méně pomáhají.

Co pomáhá?

  • JEDLÁ SODA – hydrogenuhličitan sodný, známý jako jedlá soda. Neutralizuje pH potu a snižuje tvorbu bakterií. Koupel nohou uděláte takto: do litru teplé vody dejte 1 polévkovou lžíci jedlé sody, pak ponořte do vody nohy na cca 20 minut. Opakujte jednou denně během celého týdne. Jedlá soda se může použít i na vysypání vnitřku bot a ponožek.
  • LEVANDULOVÝ OLEJ – nejen krásné voní, ale hubí bakterie a léčí zápach nohou. Pár kapek levandulového oleje nakapejte do teplé vody, pak namáčejte nohy cca 20 minut. Opakujte dvakrát denně po dobu několika dní.
  • KAMENEC – prášek z kamence má antiseptické a antiperspirační účinky. Zamezuje růstu počtu bakterií. Smíchejte 1 lžičku kamence v prášku, v hrnku horké vody. Touto směsí opláchněte nohy. Nechte oschnout a nohy pak ještě lehce posypte tímto práškem. Opakujte 1x denně.
  • HOŘKÁ SŮL – jedná se o síran hořečnatý. Tato sůl snižuje zápach, bojuje s mikrobiální infekcí. Koupel s příměsí této soli pomáhá uklidnit bolavé nohy po náročném dni. Smíchejte 2 čajové lžičky soli s 3 litry teplé vody. Nohy namáčejte cca 15 minut. Tuto lázeň doporučujeme spíše navečer, kdy už nebudete muset nikam jít a obouvat se.
  • ČERNÝ ČAJ – o tomto čaji se ví, že obsahuje třísloviny, které ničí bakterie. Také pomáhá zužovat póry nohou, čímž se snižuje množství potu. Uvařte 2 čajové sáčky černého čaje v půl litru vody a počkejte, až trošku vychladne. Nohy máčejte cca 20 minut 1x denně po dobu celého týdne.
  • OCET – je univerzální čistič, ničí bakterie, vytváří prostředí, v němž nemohou houby, kvasinky a plísně přežít. Dobrý je zejména jablečný ocet. Smíchejte půl hrnku octa a 8 hrnků horké vody. Nohy v tomto roztoku namáčejte po dobu cca 15 minut. Poté je důkladně umyjte mýdlem.
  • ŠALVĚJ – listy této bylinky obsahují třísloviny, které snižují pocení nohou, má antibakteriální a účinky a ničí plísně i kvasinky. Doporučuje se vložit listy šalvěje do bot i ponožek, bude sloužit jako pohlcovač pachu. Další možností je koupel v šalvějovém čaji a také pití šalvějového čaje před spaním.
  • ZÁZVOR – zabraňuje růstu bakterií a odstraňuje toxiny, má detoxikační účinky na organismus. Nastrouhejte kousek zázvoru a zalijte ho hrnkem horké vody, nechejte chvíli luhovat. Pak směs přeceďte a tekutinou masírujte chodidla každý večer před spaním. Opakujte tento postup týden až dva týdny, než se dostaví viditelné výsledky.

Základem je správná hygiena a dobrá obuv!

Dodržujte pravidelnou denní hygienu, o své nohy pečujte, noste čisté a kvalitní ponožky (například se stříbrem), kupujte si kvalitní boty (s prodyšného materiálu), v práci noste místo bot přezůvky, při častém pocení si ponožky přezujte a noste sebou čisté náhradní, nohy pravidelně větrejte, v létě noste otevřenou obuv, boty po celém dni nechejte vyvětrat a nastříkejte dovnitř sprej, který likviduje bakterie.

Pokud máte pocit, že nic nepomáhá, obraťte se raději na svého lékaře, může se jednat o vážné plísňové onemocnění nebo nadměrný problém s pocením.

(zdroj obrázku: dropbox.com)