Stárnutí je přirozenou součástí našich životů a věk se nekompromisně podepisuje na pokožce tvorbou vrásek. Naštěstí existuje hned několik způsobů, jak vrásky odstranit a pokožce vrátit mladistvý vzhled. Prozradíme vám, jak jednotlivé metody fungují a co od nich můžete očekávat.

Jako první je ale třeba si říct něco o vráskách. Naše pokožka začíná stárnout přibližně ve 30 letech, kdy se začínají objevovat první vrásky a s přibývajícími roky proces pokračuje:

  • Okolo 30. roku života přichází první stupeň stárnutí pokožky a s ním začínající mimické vrásky. Objevují se malé změny podpůrného kožního systému a jsou znát první deformace obličejové mimiky.
  • Kolem 40. roku života začíná druhý stupeň stárnutí pokožky. Vytvářejí se elastotické vrásky vznikající degenerací podpůrných kožních vláken.
  • Okolo 50. roku života nastává třetí stupeň stárnutí pokožky doprovázený atrofickými vráskami. Zde je už dobře patrné snížené množství kolagenových vláken.
  • Kolem 60. roku života nastupuje čtvrtý stupeň stárnutí pokožky. Ta je postižena gravitačními vráskami, kdy jsou podpůrná kožní vlákna kolagen a elastin atrofována a hluboce degenerována.

S přáním odstranit obličejové vrásky přichází mnoho žen, ale také mužů, na kliniku estetické, žilní a miniinvazivní chirurgie. V BCD clinic se například seznámí s tím, jaké metody jsou nejvhodnější právě pro jejich typ vrásek.

Kde je možné vrásky odstranit

Nejčastěji se provádí:

  • odstranění vrásek kolem úst a nad horním rtem
  • odstranění vrásek mezi obočím
  • odstranění vrásek kolem očí
  • odstranění vrásek na čele
  • odstranění vrásek na kořeni nosu
  • odstranění nosoretních rýh

Jaké metody pro odstranění vrásek můžete využít?

Jednotlivé metody vyhlazují nebo vyplňují vrásky a pozvedávají nebo vypínají pokožku, která nevypadá povisle a získá mladistvější vzhled. Každá metoda má různě dlouhý účinek a zpravidla je nutné zákroky po určitém čase opakovat, aby došlo k upevnění nebo obnovení účinku. Více o jednotlivých metodách si pak můžete přečíst přímo na stránkách kliniky zde. To nejdůležitější jsme pro vás shrnuli níže.

Botulotoxin

K jednomu z nejznámějších a často využívaných způsobů odstranění vrásek patří aplikace botulotoxinu, který omezuje činnost mimického svalstva. Látka se aplikuje velmi tenkou jehlou. Botulotoxin patří mezi přírodní látky s obsahem toxinu. Ten zabrání přenosu nervového vzruchu, čímž zabraňuje smrštění svalu. Sval se uvolní a vrásky se vyhladí. Aplikace botulotoxinu je vhodná na vrásky kolem očí, nosu nebo na čele.

Po aplikaci se efekt dostaví zpravidla do 2-3 dnů a účinek přetrvává dalších 3-6 měsíců. Poté je nutné zákrok opakovat. Botulotoxin nezpůsobí trvalé odstranění vrásek, ale po více aplikacích zůstává efekt dlouhodobější.

Výplně kyselinou hyaluronovou

Jde o velmi přirozený a bezpeční způsob odstranění vrásek. Kyselina hyaluronová dodává pokožce potřebnou hydrataci, elasticitu, hebkost a pružnost. Kyselina v podobě gelu se aplikuje pod vrásku, čímž dojde k jejímu vyplnění a okamžitému zmenšení.

Výplně pomocí kyseliny hyaluronové odstraní i hlubší vrásky nebo vyplní povislé části obličeje. Aplikace je vhodná pro vyplnění tváří, brady, nosoretních rýh nebo propadlých koutků. Efekt je patrný 6-9 měsíců. Po opakované aplikaci se účinek prodlužuje.

Chemický peeling

Metoda chemického peelingu je účinným způsobem, jak vyhladit pokožku obličeje a dekoltu bez nutnosti invazivního zásahu. Jde v podstatě o očištění pleti od odumřelých buněk pomocí speciálních roztoků ovocných kyselin a následné nahrazení těchto buněk novými ze spodních vrstev pokožky.

Pleť bude působit mladě a svěže dojde ke stažení pórů nebo k odstranění pigmentových skvrn. Aby byl efekt zjemnění pokožky dostatečný, je třeba podstoupit 4-6 zákroků.

Aptos nitě

Zajímavým způsobem vypnutí kontur a pozvednutí poklesů v obličeji je miniinvazivní lifting Aptos nitěmi. Využívá se k vypnutí pokožky na čele, v okolí nosu, brady, tváří a krku. Do podkoží se pomocí duté jehly zavádějí nitě opatřené malými háčky. Ty se v pokožce zafixují a udržují ji napnutou. Po zákroku je nutné dodržovat klidový režim.

Frakční CO2 rejuvenace

Odstraněná vrásek laserem patří k modernímu způsobu boje s vráskami. Tato miniinvazivní metoda je vhodná pro jakoukoli oblast obličeje, dekoltu nebo také k odstranění vrásek na hřbetu rukou. Pomocí frakční CO2 rejuvenace se dají odstranit i jizvičky po akné. Působením laseru dochází k obnovení tvorby kolagenu, který vrásky vyplní.

Efekt není okamžitý, ale dostavuje se postupně v průběhu 3-5 měsíců.

Mikrojehličková radiofrekvence

Jde o velmi účinný způsob zpevnění a vypnutí pokožky. Mikrojehličková radiofrekvence se využívá k odstranění strií, zpevnění ochablé pokožky na pažích, břichu, v oblasti dekoltu nebo podbradku. Mikrojehličky silně prohřejí vybranou oblast v předem dané hloubce a způsobí stažení kolagenních vláken, tvorbu nového kolagenu a vypnutí pokožky.

Protože se kolagen tvoří postupně, nabíhá efekt zákroku dalších 3-5 měsíců a je doporučeno absolvovat 2-4 zákroky.

Plazmalifting

Plazmaterapie neboli plazmalifting má za úkol rozběhnout přirozené omlazovací procesy v těle. Do pokožky se aplikuje plazma obsahující kombinaci růstových faktorů, krevních destiček a bílých krvinek. Tento „koktejl“ podporuje obnovu pokožky a tvorbu kolagenu, čímž dochází k omlazení pleti.

Aby byl účinek takový, jaký chceme, je nutné absolvovat plazmalifting ve 2-3 dávkách s odstupem 14-20 dní. Výsledek se dostaví do 2-3 týdnů a vydrží dalších 8-12 měsíců.

Art lifting

Jedná se o lifting pomocí 3D nití, které jsou o něco šetrnější a jemnější než klasické Aptos nitě. Hodí se tedy k aplikaci u jemnější pokožky nebo tam, kde není vhodný invazivnější zásah. 3D cogs nitě pokožku vypínají pomocí protisměrných zoubků, postupně se vstřebávají a jsou nahrazovány přirozenými kolagenovými vlákny.

Efekt vypnutí pokožky a odstranění vrásek je okamžitý a vydrží po dobu 9-24 měsíců. Po zákroku je vhodné dodržovat klidová opatření.

Mezonitě

Lifting pomocí mezonití je opět jeden ze způsobů, jak zpevnit ochablou pokožku. Pomocí jemných vláken aplikovaných do pokožky se vytváří základ pro vznik nových kolagenových vláken. Mezonitě se postupně během 6 měsíců vstřebávají a místo nich udržují nadále pokožku vy vypnutém stavu nová kolagenová vlákna. Mezonitě jsou vhodné zejména pro vypnutí oblastí obličeje a krku. Po aplikaci je nutný klidový režim.

Další metody využívané pro omlazení pleti najdete v tomto článku.