Již jednou vydělané peníze vám mohou i vydělat i podruhé. Či dokonce vydělávat průběžně. Pokud je chytře investujete. A chytří investoři v současné době investují výhradně do zlata.
Zájem o investiční zlato roste. Například nejznámější český prodejce investičního zlata, společnost Zlate-mince.cz v uplynulém roce zaznamenala vůbec největší zájem nových klientů za celou dobu své existence. V provozu přitom je už od roku 2003. Důvodů, proč stále více lidí zlato vnímá jako bezpečný přístav pro jejich úspory, přitom je hned několik.

Zlato si drží svou cenu

Prvním z nich je v dlouhodobém horizontu stálá cena zlata na trzích, což z tohoto drahého kovu činí v podstatě ideální nástroj v boji proti inflaci. A druhým je oproštění od DPH ve výší 21 procent, které místo ve státní kase skončí v kapsách investorů. I to je pádný důvod, proč zlato upřednostnit před nemovitostmi, cennými papíry, uměleckými díly, ale také dalšími drahými kovy, jakými jsou diamanty a stříbro.

Mějte své úspory pod kontrolou

Podle zakladatele největšího e-shopu se zlatem www-zlate-mince.cz Pavla Trtíka je nákup zlatých slitků atraktivní především pro klienty, kteří chtějí své peníze držet ve svých rukou a nemají důvěru v různé spořící programy do zlata. „Lidé nakupují ve větší míře i malé slitky váhy 1-5 gramů, které jsou dostupné pro každého. Dříve přitom bylo běžné, že se ve velkém prodávaly zlaté slitky o hmotnosti jednoho kilogramu, ale movitá část společnosti zabezpečila své finance nákupem zlata již před lety. Nyní z tohoto prozíravého kroku těží. Dnes investují do zlata ti, kteří zaspali a až nyní si uvědomují, že čím více peněz se dostává do oběhu, tím rychleji jejich úspory ztrácí na hodnotě.“ dodal odborník.

Zlaté slitky Argor Heraeus

A jaká forma zlata je pro investování nejvhodnější? To primárně záleží na výši vaší investice. Větším střadatelům lze doporučit švýcarské zlaté slitky značky Argor Heraeus (nezaměňujte s německou rafinérií podobného jména: Heraeus). Světově proslulé a přitom relativně levné. Ve srovnání se slitky konkurenčních značek, ať již švýcarských či německých, tedy určitě. České alternativy oblíbených zlatých cihliček neexistují. Žádná česká mincovna totiž zlato ve formě slitků nevyrábí.

Zlaté mince Wiener Philharmoniker

Je-li v hledáčku vašeho zájmu zlato v diskrétnější podobě, popřípadě neoznačené sériovým číslem, správnou volbou pro vás budou zlaté mince Wiener Philharmoniker. V dobrých e-shopech dokonce získáte zcela nové, a tudíž nedotčené mince ročníku 2021. Pořídíte je v podstatě za stejnou cenu jako výše zmíněné zlaté slitky.

Svatováclavské dukáty

Jste sběratelem? Pak zřejmě sháníte nějaké mince se sběratelskou hodnotou. Těmi jsou například svatováclavské dukáty vydávané v tradiční velikosti a ryzosti, kterou ustanovil před mnoha sty lety český panovník a římský císař Karel IV. Tehdy se dukáty razily ze zlata těženého na našem území v Jílovém u Prahy.

České zlato milují i Slováci

Jiná situace není ani na Slovensku. Slovenští klienti přitom s oblibou nakupují zlato právě v Čechách. Vyjde je výrazně levněji, než kdyby si ho pořídili od domácích firem. A bankovní poplatky ze mezistátní převody peněz jsou již zanedbatelnou korunovou položkou. Odlišností slovenského trhu je však trvalý zájem o nákup zlatých cihliček ve váze jedné unce (1 Oz) a vyšší. „Většina slovenských investorů je situována u západní hranice země a proto s povděkem oceňují, že máme prodejnu i na Moravě ve Vsetíně, který má z jejich pohledu vynikající dopravní dostupnost. Jsou konzervativní a nákup nebo výkup zlata rádi realizují osobně,“ řekla na závěr Kamila Bantová ze společnosti Zlate-mince.cz.