Sex je jednou z radostí, kterou v životě máme. Odhoďme teď předsudky a puritánské pohledy, pojďme se bavit o přirozenosti sexuálního života. Příliv sexuální energie dokáže pozitivně ovlivnit různé oblasti našeho života. Po sexu se cítíme uvolnění a máme mnohem lepší náladu. Pohlavní styk má však i své stinné stránky, a tím je nechtěné těhotenství. Jistě mi dáte všechny za pravdu, když řeknu, že stát se maminkou je nejkrásnější dar na světě, a ještě krásnější je, když to plánujete. Dítě si zaslouží jen to nejlepší a vy zase možnost připravit se na něj. Proto je důležité stavět se k radovánkám zodpovědně a vybrat si tu správnou antikoncepci.

Hormonální antikoncepce

Všechny ji známe, všechny jsme ji svého času braly a některé z nás pocítily, že oproti příznivým vlivům pilulek přišly i nepříjemné hormonální změny. Navíc jedna z posledních studií prokazuje, že ani tyto zázračné pilulky nejsou stoprocentní. Dokonce mohou až za polovinu nechtěného těhotenství. Hormonální antikoncepce se hodí především pro mladá děvčata, a ani ona by ji neměla brát dlouhodobě.

Za zmínku jistě stojí i nitroděložní tělíska nebo podkožní implantáty, ty se však v Čechách neprovádí. Řízená antikoncepce v podobě tělísek je vhodná pro ženy, které už děti mají.

Kondomu není nikdy dost

Použitím prezervativu se chráníte i před nežádoucími pohlavními chorobami. Bohužel ani ony nejsou zcela stoprocentní. Během pohlavního styku může dojít k jeho poškození, ani propustnost dnes dokonalých latexových produktů vás na 100 % neochrání. Navíc se sex s pravidelným používáním kondomů stává dost nákladným.

Pohotovostní antikoncepce aneb co dělat, když dojde k nechráněnému pohlavnímu styku

V případě, že máte z jakéhokoli důvodu obavy, že došlo k nechtěnému otěhotnění, můžete si vzít tabletu po pohlavním styku, která dokáže početí zabránit. Nouzová antikoncepce Afternor za vás vyřeší nechtěné následky ve chvíli, kdy jiné antikoncepční metody selžou. Afternor je volně prodejný, bere se však jen ve výjimečných případech. Účinná látka levonorgestrel je syntetický hormon progestin, který působí v ženském pohlavním ústrojí a zbraňuje oplození a usazení vajíčka. Tableta se doporučuje užít co nejdřív po nechráněném pohlavním styku, nejpozději do 72 hodin.