Snad každý alespoň jednou v životě zažil ten nepříjemný pocit, když se vám objeví na tváří nelibě vypadající pupínek. Většina lidí s tím má však větší zkušenosti, ať už z puberty nebo s akné bojuje i v dospělosti. Jak se lidově říká, nejlepší je poznat svého nepřítele do hloubky, ať víte, jak s ním poté bojovat. A proto je důležité, abyste věděli i proč a jak akné vlastně vzniká.

Čistá fakta o akné

Asi vás nepřekvapí, že se jedná o nejčastější kožní onemocnění a také, že postihuje více než 85% mladistvých během puberty. Ale víte, proč to tak je? V tomto období se vyvíjí produkce mužských pohlavních hormonů, které způsobují tvorbu kožního mazu v nadprůměrném množství.  Ten se pak zanítí a objeví se na obličeji v podobě nesnášeného pupínku. Nečekaně se však může akné vyskytnout i u novorozeňat a malých dětí, stejně jako v dospělosti. V tomto případě akné ovlivňuje více faktorů. Oproti mladším generacím toho pravděpodobně řešíte více, ať už to je práce, bydlení nebo rodina. Je tím na vás vyvíjen větší tlak, a jak je známo stres tvorbu nedokonalostí na pleti podporuje. Také se může jednat o hormonální změny, například tzv. „premenstruační akné“.

Jak příčiny snížit?

Nejčastější chybou, která šíření akné podporuje, je vymačkávání a škrábání. Je pochopitelné, že se snažíte co nejvíce trápení schovat, nicméně tímto způsobem si ho spíše zvětšujete. To navíc umocníte v případě, že to praktikujete neumytými rukami. Obecně hygiena je velmi důležitá a může příčiny akné snížit. Klasický příklad je ručník na obličej, který je ideálním domovem pro všechny různé nečistoty. Utřením si je přenášíte na váš obličej, proto ho nezapomínejte vyměňovat alespoň jednou nebo dvakrát za týden.

Nezapomeňte, že větší pozornost nebo hygiena příčiny sice může snížit, ale akné se nezbavíte. Proto se poraďte s odborníkem nebo s lékárnicí, která vám poradí, jaké produkty máte používat. Žádejte především řady produktů, které se specializují na aknózní typ pleti.