V okamžiku, kdy si sedneme za volant auta a rozjedeme se, zjišťujeme, jak se náš stres zvyšuje. Dokonce i předvídatelné události, jako je udržování konstantní rychlosti, brzdění u přechodů a rozjíždění se u semaforu nás mohou vystresovat. Když k tomu navíc přidáme to, že nás někdo těsně pronásleduje nalepený na zadku našeho auta, nervózní troubení ostatních řidičů, je brzy jasné, proč je řízení jednou z nejvíce stresujících aktivit.

Studie týkající se chování řidičů a zjistili, co se jeví jako typické příčiny napětí:

  • Uvíznutí v zácpě nebo popojíždění.
  • Nadměrná regulace dopravy jako je dopravní značení, práce na silnici, omezení rychlostí apod.
  • Agresívní jízda ostatních účastníků silničního provozu.
  • Jízda za pomalým autem.
  • Rychlejší než povolená jízda, která je vynucená rychlejšími auty.
  • Prudké brzdění.
  • Objížďky.
  • Jízda vedle nákladních automobilů může způsobovat pocity klaustrofobie.
  • Bezohledné parkování.

V tomto seznamu bychom mohli pokračovat, protože takových faktorů je opravdu hodně. Právě rozpoznání toho, co nás při řízení rozrušuje, je klíčem k tomu, zbavit se tohoto stresu.

Když už tedy víte, co vás na silnici stresuje, jak se s tím vypořádat? Změňte své myšlení. Místo toho, abyste si řekli: „Proč ten blbec jede tak pomalu? Já mu ukážu!“ a začnete ho nebezpečně předjíždět, zkuste jinou variantu. Řeknete si: „To by mě zajímalo, proč jede tak pomalu? Že by tu někde stála policejní hlídka? Nebo nehoda?“ Uvědomujte si také, jestli vy svou jízdou někoho neomezujete nebo dokonce neohrožujete. Pokud se bojíte jet rychle, držte se jen v pravém „pomalém“ pruhu a nezdržujte řidiče, kteří jedou rychleji.

Před tím, než sedáte do auta, nepřemýšlejte o tom, co všechno byste mohla způsobit. Ano, je třeba mít se na pozoru, ale tím, že budete sami v sobě vyvolávat stres, toto riziko ještě zvyšujete. Prostě se uklidněte, jeďte si podle sebe, nenechte se vyprovokovat tím, že se na vás zezadu někdo „nalepí“, nenechte se vyvést z míry dopravní zácpou. Nestresujte se s tím, že nebudete mít v cíli své cesty kde zaparkovat a předem si prostudujte terén a možnosti k parkování, třeba na internetu. Postupně se budou vaše řidičské schopnosti zlepšovat a nebudete pociťovat stres pokaždé, když budete usedat za volant.