Čekáte přírůstek do rodiny? Potom pravděpodobně řešíte, jak mu vybavit první pokojíček. Nemusíte s tím spěchat. Vždyť minimálně do jednoho roku života bude většinu času trávit v postýlce – která by měla stát ve vaší ložnici.

Radost a starost v jednom. To je zařizování dětského pokojíčku pro ty úplně nejmenší. Avšak jak už jsme zmínili v úvodu, s finálním zařízením dětského pokoje není třeba se tak spěchat a lámat to přes koleno.

Dítě totiž de facto do jednoho roku života svůj vlastní pokojíček nepotřebuje. Je totiž mnohem praktičtější mít jeho postýlku přímo v ložnici – počítá se totiž s tím, že k malému dítěti budete několikrát do noci vstávat. Navíc vzájemná blízkost uklidňuje jak dítě, tak matku.

S postýlkou ​​dále od okna

Dětský nábytek pro novorozené miminko bude v prvních týdnech zastupovat především dětská postýlka. Některé maminky sahají po kolébce, ale ta je vhodná jen v prvních několika měsících, pak už ne. Proto, pokud se chcete vyhnout dvojím výdajům, sáhněte rovnou po postýlce.

Co se týče rozměrů postýlky, pak je nejpraktičtější koupit zde o rozměrech 140×70 – dítě se do ní „vejde“ ještě ve svých třech letech. Jako super nápad se jeví i multifunkční dětské postýlky, které mohou děti později využít také jako postel (např. do 5 – 7 let) či dokonce stolek. Praktická je i postýlka s kolečky – můžete si ji s sebou v prvních týdnech brát různě po bytě – do kuchyně, do obývacího pokoje – a být tak v maximálním klidu.

U postýlky pak také řešte to, jaká je mezera mezi příčkami. Neměla by být příliš velká – aby skrze ní děťátko nepřestrčilo hlavu. Pevné místo pro postýlku pak nakonec hledejte tam, kde je světlo, klid a ticho. A protože se děti vždy točí za sluncem a světlem, postavte ji kolmo k oknu.

Přebalovací pult – zbytečnost nebo nutnost?

Přebalovací komody s přebalovacím pultem někteří považují za zbytečnost, za kus nábytku, který zbytečně zabírá místo, jiní na ně nedají dopustit. Ano, je pravda, že v malém bytě může být s přebalovacím pultem obtíž, na druhou stranu si ale uvědomte, že malé dítě je potřeba přebalovat několikrát denně. A přebalovat ho na kuchyňském jídelním stole – byť pokrytém například dekou, nebo plenou – není ideální řešení.

Kompromisem jsou – pokud na přebalovací komodu opravdu nemáte místo – takzvané přebalovací podložky, které mají zvýšené okraje, a zároveň lehce omyvatelný povrch. A umístit se dají kdekoli, třeba i na pračku, postel, podlahu…

Po pár měsících zajistěte riziková místa

Po několika měsících jde ruku v ruce s výbavou pokojíčku i zajištění těch nejrizikovějších míst, kde může dítě přijít k úrazu. Většina kvalitního dětského nábytku má oblé rohy, ve zbytku bytu ale rohy vybavte uzávěrem. Stejně tak kupte pojistky proti poškození prstů – ať už pro skříňky nebo pro dveře.

Rozhodně se vyplatí investovat pár desítek eur i do bezpečnostních pojistek na okna a zaslepujících pojistek do zásuvek. A až krpec začne s prvními krůčky, odstraňte i vše, co by na sebe mohl strhnout – od ubrusů, na kterých jsou těžké dekorace, až po hrnce na blízkých plotýnkách.

Dětské pokoje pro novorozence a batolata jsou pak poměrně snadno přetvořitelné na pokoje pro předškoláky. Zůstávají výrazné barvy, přibývají herní prvky. Teprve s nástupem do školy pak dochází k útlumu barev a pořízení jiného typu nábytku. Ale to už je zase téma na jiný článek.