Když se řekne vláknina, spousta lidí si představí záchod. Ano, vláknina nám pomáhá se správnou funkcí střev a tudíž vyprazdňování. Strava s vysokým obsahem vlákniny může také snížit riziko mrtvice, hypertenze a onemocnění srdce. Bohužel, spotřeba vlákniny v České republice je na mizerné úrovni doporučeného příjmu. Zde jsou nejbohatší zdroje vlákniny:
Hrách
Vláknina: 16,3 g v jednom šálku, vařený.
Hrách tvoří základ indické kuchyni. Mimo vlákninu je bohatý také na bílkoviny. Hodí se jako základ polévek, k dušenému masa či rozmixovaný jako kaše. Čerstvý vařený hrášek obsahuje 8,8 g vlákniny na šálek (vařený).
Čočka
15,6 g vlákniny v jednom šálku, vařená.
Čočka se vyskytuje v kuchyních celého světa. Je oblíbená, protože je rychlá na přípravu.
Černé fazole
15 g na jeden šálek, vařené.
Černé fazole se od ostatních fazolí liší právě svým vyšším obsahem vlákniny. Jsou k dostání v obchodech se zdravou výživou a ve větších supermarketech.
Fazole měsíční
13,2 g vlákniny na jeden šálek, vařená.
Název možná nezní dvakrát chutně, ale když tuto fazoli rozmixujeme místo klasické do polévky a podáváme ji se zakysanou smetanou, ihned změníme názor.
Artyčoky
10,3 g vlákniny na jeden průměrný kus, vařený.
Artyčoky obsahují více vlákniny než jiná zelenina, i tak jsou ale v kuchyni většiny lidí málo využívané. Zkuste jednoduchý recept s limetkou, česnekem a černým pepřem.
Brokolice, růžičková kapusta
5,1 g na šálek, vařená brokolice a 4,1 g vařená kapusta.
Brokolice a růžičková kapusta jsou další zeleninou s vysokým obsahem vlákniny.
Maliny a borůvky
8 g maliny a 7,6 g borůvky na jeden šálek v syrovém stavu
Tyto dva druhy ovoce obsahují nejvíce vlákniny ze všech ovocí na světě. Dalšími celkem dobrými ovocnými zdroji vlákniny je pak avokádo (6,7 g na šálek) a například broskve (5,5 g).